Dalius Viršilas - projekto Ekovalstybė įkūrėjas

Interviu su Daliu Viršilu, projekto Ekovalstybė įkūrėju

Likimas suveda su įdomiais žmonėmis. Kai kurių gilesnių pasaulio matymu ir vizija norisi pasidalinti, kad kartu galėtume prisidėti prie prasmingos veiklos. Šiandien kalbinu Dalių Viršilą, Všį Ekovalstybės įkūrėją. Ekovalstybė tai bendruomenė vienijama tikslo gyventi sveikiau, prasmingiau, turtingiau ir laimingiau, vykdanti įvairius socialinius projektus nuo aplinkos tvarkymo iki paramos jautriausioms ir pažeidžiamiausioms žmonių grupėms.

Daliau, pasidalinkite kokiomis pagrindinėmis vertybėmis paremtas jūsų šiandieninis gyvenimas, kas tie trys drambliai ant kurių laikosi jūsų pasaulis?

Labas, Lina. Ačiū, kad pasikvietėt pas save į namus.

Gal ne trys drambliai, sakyčiau gal 7, o gal 21 🙂 kuo daugiau, tuo geriau 🙂

Centrinė vertybė – Meilė ir Pusiausvyra. Idealistinė mano vertybė – besąlyginė meilė. Gal kada ir pasieksiu, kad kiekviena diena būtų paaukota vardan meilės be jokių sąlygų ir išankstinių lūkesčių ar nuostatų…


Bet kai reikia gyventi kasdien tarp žmonių, gatvių, mašinų, kaip ir šalia žalios gamtos, jūros, augalų ir gyvūnų, bandau suderinti keletą pagrindinių dalykų, iš kurių, mano suvokimu, ir susideda sveikas, laimingas ir turtingas gyvenimas. Jeigu gyvenimo kūrimą sutapatinti su namo statyba, tai PAMATAS susideda iš stiprios SVEIKATOS, darnių SANTYKIŲ ir MYLIMO DARBO. Čia yra ta dalis, kuri statyboje vadinama – nulinė altitudė. Nulinė altitudė yra atskaitos taškas; name tai – grindų paviršius. Visas namo aukštis skaičiuojamas nuo pirmo (dar vadinamo – nulinio) aukšto lygio. PAMATAS yra svarbus tuo, kad į jį remiasi visos kitos namo konstrukcijos (sienos, perdangos, stogas), tad labai svarbu, kad veikiant įvairioms išorinėms JĖGOMS (vėjas, audra, lietus, liūtis, žemės drebėjimas ir pan.) PAMATAS atlaikytų visą namą ir tai, kas jame yra.

Taip ir žmogaus gyvenime – Sveikata dar ne viskas, tačiau be sveikatos VISKAS yra niekas. Kai nejauti kūno, kai nejauti gailesčio sau, kai esi judėjime ir tavęs netrikdo nei bereikalingos mintys, nei skausmai nugaroje, nei neišsipildę troškimai – esi Sveikas. Santykiai su savimi, su artimaisiais, su kolegomis, su partneriais, draugais, su daiktais, drabužiais, transporto priemonėmis, plytų krūva, kuri vadinama namu ar su Dievu – viskas su viskuo susiję ir susiveda į viską. Jeigu esi DARNOJE su VISKUO ir VISAIS, neprisiriši, nereikalauji, kad tau paklustų, nekeli reikalavimų, kurių jūsų tarpusavio sutartyje (sąmoningai ar ne, sudarytoje žodžiu, mintimis ar ne) nėra, o tu stengiesi labiau pasitarnauti, padėti ir įprasminti savo būvimą ten, kur esi, su tuo, su kuo esi, tuomet esi ramus ir darnus. Ir Mylimas Darbas – savaitė pralekia kaip diena, o diena kaip valanda. Šiandien, kaip tik buvau kassavaitiniame statybininkų susirinkime, viename iš mūsų valdomame, prižiūrimame statybos objekte, kur vienas iš rangovų, paprašytas išdėstyti savo veiksmų planą, visus darbus išvardino savaičių tikslumu (metuose yra 56 savaitės, o ne 365/6 dienos, pagal jį), nes kitaip jam nesiskaičiuoja (skaičiuoja laiką nuo susirinkimo iki susirinkimo, kas savaitę – antradieniais, nes taip greit jam bėga laikas). Mano advokatas sako: „Jeigu kokią vieną antrą dieną iš eilės neturiu teismo posėdžio – man darosi negerai, prarandu gyvenimo skonį, džiaugsmą ir prasmę“, o mano tėtis (inžinierius fanatikas) negali nė dienos išbūti be statybos, be naujienų apie naujausias statybos medžiagų ar technologijų tendencijas ir dirba jau beveik 50 metų statybos srityje ir dėl to yra vienas geriausių (jei ne geriausias) inžinierių Mažojoje Lietuvoje. Taip, kad mylimas darbas yra tiesiausias kelias į laimę.

Neseniai buvo paskelbtas 75 metus trukęs socialinis, psichologinis tyrimas. Santykių kokybė buvo įvardinta kaip tiesiausias kelias į laimę. Mylimas darbas suteikia daug laimės taip pat, tad, kaip ir sakiau, PAMATAS yra Sveikata, Santykiai ir Darbas.

Daugeliui mūsų, kad pasiektume nulinės altitudės (Pamatinį) lygį, reikia labai pasistengti, tačiau užtenka noro ir suvokimo, kad laikas pradėti keisti gyvenimą ir pokyčiai atsitinka vos ne patys, savaime, be didesnių valios pastangų… Kai suvoki, kodėl to reikia – viskas stoja į savo vietas ir netrukus pradeda materializuotis tavo subalansuoto gyvenimo projektas.

Pasistačius Tvirtus pamatus, galima statyti toliau. Kai tavęs nebevargina kasdieniai trikdžiai dėl sveikatos, santykių ar (ne)mylimo darbo, gali kurti savo gyvenimą toliau. Ateina laikas saviraiškai, savirealizacijai bendruomenėje, visuomenėje – socialinis gyvenimas, kuris dar labiau sustiprina tavo laimės pojūtį, nes kuo daugiau gali duoti bendruomenei, tuo reikalingesnis, o dėl to ir laimingesnis tu jautiesi… Tai tavo namo sienos ir stogas.

Būdamas tvirtos bendruomenės nariu, esi atsparus beveik visoms išorinėms jėgoms, nes tave saugo tvirta siena – užuovėja. Kai surandi savo vietą bendruomenėje ir jai pasitarnauji, eini dar toliau. Kai jauti kiekvieną savo bendruomenės įkvėpimą ir iškvėpimą (ar tai būtų verslo, religinis, socialinis, pedagoginis, investicinis ar kitas bendraminčių, bendradarbių susibūrimas), žinai bėdas ir uždavinius, kuriuos reikia spręsti, kad jie irgi taptų laimingais, sveikais ir turtingais, pamatai VIZIJĄ – tai, ko tavo bendruomenei reikia. Tada kuri pasaulį tikrąja žodžio prasme, įgyvendini tau duotą idėją, išvystą/pamatytą ir suvoktą viziją, o ir palaikančiųjų bei tokį poreikį jaučiančių tuo metu yra daugiau nei tu vienas gali aprėpti.

Galiausiai – susijungi dvasiniame lygmenyje, kai vienas kitą suprantat net ne iš pusę žodžio, bet iš vis – be žodžių. Taip aš suvokiu, koks turi būti nugyventas žmogaus gyvenimas. Taip, jis grįstas vertybėmis, nes bet kuris kelias yra grįstas vertybėmis, tik priklausomai nuo vertybių ir kelio kokybė skiriasi.

Taigi, tos mano vertybės yra gana paprastos: Sveikata, Santykiai, Darbas, Teisingumas, Pusiausvyra, Tarnystė, Susivokimas ir Dvasinis ryšys. Gavosi 8.

Retas gimsta aukštesnio sąmoningumo, paprastai pabundame perėję tam tikras gyvenimo patirtis, pasidalinkite kas jus atvedė prie Ekovalstybės vizijos ir dabartinio pasaulėvaizdžio?

Na, sakyčiau labai nesąmoningai buvau atsidavęs Amerikoniškai kultūrai (hip hop’as, prabangos siekimas, gyvenimas iš paskolų). Dar mokykloje svajojau (devyniasdešimtais daugelis svajojo apie Ameriką) gyventi Amerikoje (kelis metus teko pagyventi ir realiai paragauti tenykščio gyvenimo), prasidėjus statybų bumui 2005-ais aš kaip tik buvau tik mokslus baigęs ir jau šiek tiek patirties sukaupęs jaunuolis (25 metų), tad nėriau stačia galva į statybų verslą, įkūriau tris įmones – visos susijusios su statyba (projektavimas, statyba ir medžiagų tiekimas), pats papildomai užsiėmiau investavimu (pagrinde iš skolintų bankinių pinigų) į nekilnojamą turtą, žemę ir visus savo lūkesčius sukroviau ateičiai. Buvau labai stipriai apsėstas majos-iliuzijos, siekiau prabangos, labai netinkamai elgiausi su aplinkiniais, pasipūčiau, išpuikau.

Tuo metu, 28-erių maniau, kad viskas prie ko prisiliečiu, pavirsta auksu ir puikavausi savo statusu, dirbau tarptautiškai: su Kiniečiais, Italais (marmuro ir granito importas), tačiau vieną gražų rytą visas tas rūkas išgaravo. Atėjo globalioji finansinė krizė ir į mūsų kiemą 🙂 Kadangi mano visas verslas buvo sudėtas į vieną krepšelį, paskolų buvo už porą milijonų, o lūkesčių ir vilčių buvo dar už keliasdešimt milijonų (turėjau sutartis su investuotojais, kurie irgi bankrutavo tuo metu), teko ir man bankrutuoti kartu su visomis trimis įmonėmis…

TADA aš turėjau permąstyti viską: nuo pradžių iki galo. Ieškojau priežasčių, sukėlusių Krizę. Iš pradžių ieškojau, kas sukėlė globalią finansų krizę, tačiau ilgainiui supratau, kad visos krizės yra tik mumyse, o išorinės globalios krizės yra tik pasekmė mūsų vidinės disharmonijos, nesusivokimo, pasipūtimo ir neteisingo gyvenimo. Turėjau apie 3 metus laiko paieškoms, tad pradėjau dėlioti, projektuoti SUBALANSUOTĄ GYVENIMĄ, atsparų visoms krizėms, nestabilumams ir bėdoms, ligoms bei nesantarvei tarp mylimiausių ir artimiausių žmonių… (plačiau apie tai galim paskaityti mano trečioje knygoje Tikras Turtas III).

Taip po truputį gimė Ekovalstybės idėja, kuri išsirutuliojo į viziją, į projektą, o dabar jau išgyvena socializacijos etapą ir jau labai netrukus, susirinkus aktyvui, pradėsim veikti konkrečius darbus, kurie naudingi mūsų tautai, o gal net ir viso pasaulio žmonėms…

Ar pritariate jog kiekviena problema, kiekvienas sunkumas yra iššūkis augti, kad net sunkiausias išbandymas atneša kažką teigiamo? Ar galite pasidalinti ką vertingo gavote ir ko išmokote iš sunkiausio savo išbandymo?

Problema – lotyniškas žodis. Lietuviškai tai – uždavinys. Tereikia išmokti uždavinio sprendimo formulę, algoritmą ir uždavinys (lot. problema) bus išspręsta. Mokykloje mums neleisdavo nusirašinėti, tačiau, kadangi, turbūt, esu gimęs beždžionės metais, 90% visų mokyklos bei universiteto darbų nusirašiau, nusikopijavau nuo draugų. Juk mes – žmonės labai panašūs į orungutanus (malajų klb. miško žmones) savo elgsena, socialiniais modeliais ir t.t., tad mums yra natūralu kopijuoti, o kopijuoti nuo gero pavyzdžio – yra būtina tobulėjimo sąlyga. Taigi – problemų nėra, yra uždaviniai. Jiems spręsti, mes turime iš naujo išmokti kopijuoti (sprendimo būdus) vieni iš kitų, taip susiburdami į bendruomenes, bendraminčių klubus, dar  sparčiau spręsdami kasdienius uždavinius…

Krizė – lietuviškai: grėsmė ir galimybė. Kiekvienoje krizėje glūdi ir grėsmė ir galimybė, tereikia jas abi identifikuoti, sąmoningai suvokti ir pasirinkti: kristi laisvu pagreičiu be jokių pastangų žemyn, ar, vis dėl to, pasinaudoti atsiradusia galimybe keisti gyvenimo būdą, keisti aplinką, keisti darbą, keisti draugus, keisti kultūrą ir KILTI į viršų. Juk kas neauga, tas miršta. Toks gyvenimo ratas. Lotyniškai: Non Progredi est Regredi. Jei neprogresuoti, reiškia  – regresuoji, o galiausiai ir degraduoji. Toks šio gyvenimo šioje planetoje dėsnis: kas neauga-tas miršta. Vietoj niekas nestovi. Vyksta veiksmas, graikiškai – energea. Viskas yra energija, tad nėra nei geros nei blogos energijos, yra potencinė energija ir kinetinė energija ir iš vieno būvio ji virsta į kitą, iš vienos formos – į kitokią formą. Niekas iš niekur neatsiranda ir niekur nedingsta. Išdėsčiau aštuntos klasės fizikos aksiomą: pagrindinius Niutono dėsnius.

Taip ir su krizėmis – mes patys jas susikuriame ir patys esame atsakingi už tai, kaip jas panaudosim savo uždaviniams spręsti. O visas pagrindinis darbas, dėl ko mes čia ir esam, dėl ko ir įsikūnijom – darbas su savimi. Juk galutinis taškas – įsilieti į dvasinį pasaulį, atgal į dvasinę Kūriniją ir daugiau nebegrįžti ir nebepatirti tų kančių, kurias mes čia bandom įprasminti. Tam, kad taip nutiktų, mums dar yra ką veikti.

Visos mano krizės, kurias labai viešai surašiau į antrą knygą Tikras Turtas II davė labai daug gerų dalykų. Iš esmės, mano gyvenimas tapo normalus, nors apsivertė 180 laipsnių, aš tikrai dabar, po beveik 10 metų nuo tų didžiausių krizių laikų, esu laimingesnis, sveikesnis, biologiškai jaunesnis, lieknesnis, geresnis, protingesnis, supratingesnis, brandesnis, turtingesnis (visom prasmėm) ir gal net šventesnis.

Krizė man parodė, kad viskas, išskyrus valgymą ir gėrimą, yra vėjų vaikymasis, o ir tai praeis.

Mes dalinai esam gavę gyvenimą, dalinai jį kuriam kartu su Kūrinija (Kūrėju, Dievu, Alahu, Krišna – kaip pavadinsi, taip nepagadinsi). Galim galvoti, kad stebuklų nebūna ir gyvenimas yra beprasmis, tačiau galime gyvenimą matyti kaip kupiną stebuklų ir visame kame įžvelgti prasmę. Tai priklauso nuo mūsų pačių. Mes esame savo likimo kalviai.

Viską susumavus, galima pasakyti, yra du gyvenimo keliai: vienas – išminties, kitas – kančios. Kadangi mes gyvenam kali jugoje (degradacijos epochoje), kančia yra vienintelis kelias į tobulėjimą, praregėjimą, atsibudimą ir netgi, gal, nušvitimą.

Taip, kiti ginčysis, kad yra žmonių, kurie jau gimsta sąmoningi, bet čia labiau išimtis nei taisyklė šiais laikais. Kiekvienas turim praeiti savo kančios kelią, kad suprastume, kas esame, ką čia veikiame ir kodėl. O tada imtumėmės spręsti savo uždavinių tam kad grįžtume ten iš kur atėjome.

Papasakokite apie Ekovalstybės gimimą, nuo ko viskas prasidėjo?

Apie 2007 metus kartu su savais darbuotojais – statybininkais, nusprendėme įmonės gimtadienį švęsti ne pirtyje su alumi ir visais kitais tokio „šventimo“ elementais, tačiau labai apleistame Klaipėdos poilsio parke – surenkant šiukšles ir jį sutvarkant. Tai buvo tam tikras pavyzdys ir miestui ir kitoms įmonėms, kaip galima kitaip, sąmoningiau praleisti laiką. Mums tuo metu pavyko, o šiuo metu tas parkas yra labai populiarus, įrengta įvairių atrakcionų, karstynių medžiais ir kitokių pramogų…

Vėliau pavasariais rengdavom pajūryje gamtos tvarkymo akcijas „Atgal į Gamtą“ ir žiemomis socialinę akciją Mano MIESTAS – Mano ŠEIMA. Viena orientuota į aplinkos puoselėjimą (DAROM dar tuo metu nebuvo), o kita į prasčiau gyvenančių šeimų vaikučius bei jų šeimas.

Paskui buvo gana ilgas laikas (apie 3 metus) kai nieko nevyko, o praeitais metais vėl atsinaujino veikla. Eglei Jokužytei (VŠĮ Verslas ar Menas) padėjau įkurti Labdaros ir Paramos Fondą regintiems ir neregiams „Matau kitaip“ ir įgyvendinom regėjimo negalią turinčių vaikų individualias svajones – projektas ATVERK AKIS. Fondo veikla tęsiasi, tad galima bet kada prisidėti prie kitaip matančių vaikų svajonių…

Na ir jau šiais metais manau, kad turėtume, be to, kad įgyvendinsim kokį nors socialinį projektą (dar nežinau, kokį), nuveikti dar daugiau – suburti bendraminčius, kurie mąsto, kalba ir veikia panašiose vibracijose. Taip prasidės EKOVALSTYBĖS idėjos, vizijos ir misijos įgyvendinimas. Visus, jaučiančius panašius virpesius, norinčius gyventi ar jau gyvenančius sveikai, laimingai bei visapusiškai turtingai, kviečiu jungtis į Ekovalstybę.

Ar turite įkvepiančių pavyzdžių, mokytojų plačiąją prasme, iš kur semiatės įkvėpimo, kas suformavo jūsų tikslus?

Mano dabartinius tikslus suformavo ta pati kančia. Man nepatinka kaip mes gyvenam, kaip degraduoja mūsų tauta, kaip pykstam vieni ant kitų be jokių normalių apčiuopiamų priežasčių, kaip esam nusodinti dvasiškai, morališkai, fiziškai, finansiškai ir visaip kitaip. Man patinka lyderiai, kurie kvietė tautą stotis ant kojų, prisiimti atsakomybę ir kažką padaryti dėl tautos. Pasitarnauti aukštesniam tikslui nei savo asmeninių poreikių patenkinimas, nuo 17:00 žiūrint televizoriuje beprasmius kitų žmonių gyvenimus (taip pateisindami savo, kad ne toks jau prastas jis ir besąs). Prūsas, Vokiejos kaizeris Otto Von Bismarck buvo vienas tokių.

Labai esu įkvėptas VYDŪNO (Vilchelmas Storosta) – taip pat iš Mažosios Lietuvos (baigiau jo vardo jam statytą gimnaziją), Dainius Kepenis – Lietuvos Sveikuolių Sąjungos Prezidentas (dabar oficialiai jis garbės prezidentas, nes seimo narys), Mohandas Karamch Mahātmā Gandhi, kai kurie, taip vadinami diktatoriai, kurie ilgą laiką atsilaikė nuo pasaulio grobikų, apsimetėlių po demokratijos vėliavomis, deja prievarta, smurtu juos palaužė. Vienas paskutinių tokių – Muammar Mohammed Abu Minyar Gaddafi.

Iš dalies prof. Rimvydas Jasinavičius (finansų ekspertas) ir net kai kurie amerikonai yra mano mokytojai. Tai Anthony Robbins bei dabartinis prezidentas Donald Trump, Robert Kiyosaki ir kt. Pasimokyti verta ir iš Elon Musk ir iš A.T.A Steve jobs ir kitų asmenybių.

Stengiuosi mokytis iš kiekvieno sutikto žmogaus, juk kitas žmogus kažką moka geriau, daro gražiau nei aš, tad visą laiką stengiuosi kažko pasimokyti. Ne visada gaunasi, aišku, bet stengiuosi būti atsimerkęs ir atsivėręs bei pusiau tuščias labiau nei pusiau pilnas.

Kokia jūsų idealios ateities vizija, ko tikitės pasiekti per Ekovalstybės organizuojamus renginius ir projektus, kokį sąmonės pokytį sukelti visuomenėje?

Ekovalstybė – Sveika, Laiminga ir Turtinga TAUTA. Man daugiau nieko ir nesinori. Tik tiek.

Bendraminčių būrys, vieni kitiem padedam spręsti kasdienius ir nekasdienius uždavinius, mokomės, mokome vieni kitus, gyvename darnoje, be stresų, kiek įmanoma švariau, gražiau tvarkingiau, sveikiau, sąmoningiau, prasmingiau.

Visa šia savo veikla ir ta, kurią vykdo ir mūsų savanoriai, bendraminčiai, prijaučiantys, partneriai, klientai ir kiti gerieji žmonės – kelti mūsų tautos sąmoningumą, optimizmo lygį, tikro, sveiko, laimingo gyvenimo kokybę, mokyti žmones sveikatos, laimės principų. Vienu sakiniu – kad žmonės norėtų, sugebėtų ir galėtų susikurti subalansuotą, sveiką, laimingą ir visapusiškai turtingą gyvenimą su kuo mažiau kančios, kur 80% gyvenimo sudarytų būtis, o tik 20% – buitis, o ne atvirkščiai. Ramybė tik tada kai miegam, ir tai – ne visada. Taip neturi būti, tai yra nenormalu, tai yra kančia, o kančios reikia, kad būtų kuo mažiau mūsų gyvenime…

Kaip skaitytojai, kurie jaučia jog jiems artimos jūsų idėjos gali prisidėti prie Ekovalstybės projektų ir idėjos, kuo galime padėti įgyvendinti jūsų gražią viziją?

Visi norintys, nesvarbu kokioje pasirengimo stadijoje yra, gali užsisakyti naujienlaiškį – taip mes susipažinsim artimiau. Pavasarį, Vydūno gimimo 150 metinės. Rengsime Ekovalstybės konferenciją, turbūt, kartu su Vydūno tarptautine mokslo konferencija, kartu su Klaipėdos Universitetu – laukiame savanorių įvairiausiose srityse: nuo renginio organizavimo iki reklamos, rėmėjų pritraukimo, leidinių, knygų leidybos ir pan. Tuo pačiu, renginio metu ar pasiruošiant renginiui – susipažinsim artimiau, gal per laiką išspręsim ir asmeninius žmogaus uždavinius o gal pamokysim sveiko gyvenimo būdo – visko gali nutikti. Juk gyvenimas ir įdomus tuo, kad ne viskas mums duota žinoti, kasdien vis atsiveria po naują puslapį ir mes skaitom, mokomės ir bandom suprasti, kur ta gyvenimo prasmė – kol patys, pagaliau, įsiprasminam savo kančioje ir išsivadavime iš jos…

Visada prašom apsilankyti www.ekovalstybe.lt (tinklapis nėra baigtas, vyksta atnaujinimo ir perprogramavimo darbai). Prisijungti turėtų tie, kurie nori gyventi sveikai, laimingai bei turtingai ir nori gauti žinių, praktinių pamokų, patarimų, užsiėmimų, bendraminčių palaikymo ir visa kita… Bei labai laukiami tie, kurie jau gyvena sveikai, laimingai, visapusiškai turtingai (na gerai, ne 100%) ir nori pasidalinti savo mokymu, savo produkcija, savo paslaugomis, žiniomis, renginiais, organizuojamais projektais ir pan. Kviečiami ir tie, kurie dar nežino, ko jie nori, dar vis ieško, už ko gyvenime užsikabinti – prisijunkit, o paskui matysit, kas čia per sekta ir kaip čia save gali realizuoti…

Bet kuriuo atveju, laukiami visi tautiečiai iš visų pasaulio šalių, nesvarbu kur gyvena ir/ar dirba, visi laukiami  http://ekovalstybe.lt/

Pirmieji gaukite visas naujienas

Išskirtiniai pasiūlymai ir nuolaidos, nauji straipsniai, webinarai ir renginiai visoje Lietuvoje. Registruodamiesi sutinkate gauti Linos Balsės naujienlaiškį.

Pasidalinti mintimis

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.