Burnos ir dantų skalavimas aliejumi

Dantų skalavimas aliejumi: Senovinė burnos sveikatos praktika

Dantų skalavimas aliejumi yra senovinė ajurvedos praktika, kuri pastaraisiais metais išpopuliarėjo dėl galimos naudos burnos sveikatai. Tai tradicinis metodas, kai burnoje tam tikrą laiką, paprastai nuo 5 iki 20 minučių, laikomas ir čiulpiamas aliejus. Nors tai gali atrodyti netradiciška, burnos ir dantų skalavimo aliejumi šalininkai tiki, kad jis gali palaikyti dantų higieną ir suteikti įvairios naudos sveikatai.

Kviečiu kartu giliau susipažinti su dantų skalavimo aliejumi praktikos ištakomis, moksliniais įrodymus, patvirtinančiais jos naudingumą, ir papildomą naudą, kurią teikia eterinių aliejų naudojimas. Taip pat pasidalinsiu su jumis savo asmenine patirtimi ir keliais paprastais bei veiksmingais receptais, skirtų įvairiems burnos ir dantų sveikatos tikslams pasiekti.

Mano asmeninė patirtis su danties skausmu

Aš esu toks žmogus, kad tiek savo kantrybės dėka, tiek ir užsispyrimo laikytis savo vertybių privengiu nebūtino farmacinių preparatų naudojimo. Pirmąsyk dantų skalavimą aliejumi papildytu eteriniais aliejais išmėginau iš būtinybės. Tą rudenį buvau sunkokai apsirgusi ir vis dar gydantis nuo infekcijos patino ir ėmė skaudėti dantį, kuriam dar paauglystėje „gydė kanalus”. Taip vadinama praktika kai tiesiog išgręžiami ir pašalinami bei chemiškai numarinami danties nervai ir dantis lieka negyvas. Įdomu jog stomatologija vienintelė medicinos kryptis mananti jog yra gera idėja palikti kūne nebegyvą audinį. Kam įdomu – pasiskaitykite šia tema plačiau, apie tai kiek padidėja mirties tikimybė nuo bet kokių priežasčių bei širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė turint dantų „pagydytais kanalais”.

Be abejo kai situacija kritinė ir atsistatymui nebėra galimybių ar laiko priimame toje situacijoje protingiausius sprendimus, tačiau lašas profilaktikos yra vertas kibiro gydymo ir puoselėti dantų, dantenų ir burnos sveikatą svarbu kol ją dar turime.


Taigi man įsiskaudėjo dantį, buvo skausminga valgyti, bet nebuvo galimybės iš karto kreiptis į stomatologą. Kol pasveikau, kol sulaukiau talonėlio, kol apsisprendžiau ir morališkai pasiruošiau, kol dėl sulaukiau talonėlio pragyvenau pusmetį su infekuotu, skausmingu dantimi. O jokių vaistų nuo skausmo gerti nenorėjau. Laimei ir neprireikė kai pasidomėjusi galimybėmis nusprendžiau išmėginti skalavimą kokosu aliejumi papildžius jį raudonėlių, gvazdikėlių ir pipirmėtės. Pipirmėtės eterinį aliejų pridėjau vien tam, kad permušti pirmųjų dviejų skonį.

Rezultatai – akivaizdus palengvėjimas ir stipraus, užmigti neleidžiančio skausmo dingimas 6-8 valandoms vos 15 minučiu paskalavus dantis aliejumi. Kai tik vėl imdavo pastoviau mausti dantį vėl skalaudavau apie 20 minučių. Vienintelis šio metodo trūkumas tas, kad tas 20 min kol mano burna buvo užimta aliejumi mano vyras ir sūnelis būtinai ir kuo skubiausiai norėdavo apie ką nors pasišnekučiuoti.

Dantų skalavimo aliejumi praktikos ištakos

Šios praktikos šaknys glūdi senovės ajurvedos medicinoje, kuri atsirado Indijoje daugiau nei prieš 3000 metų. Ajurvedoje burnos ir dantų skalavimas aliejumi, dar vadinamas „kavala” arba „gundusha”, laikomas svarbia kasdienės savigynos procedūros dalimi, padedančia palaikyti burnos higieną ir bendrą sveikatą. Šios praktikos metu naudojami natūralūs aliejai, pavyzdžiui, sezamų, kokosų ar saulėgrąžų aliejus, kurie, kaip manoma, pasižymi antimikrobinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Aliejus teliuskuojamas burnoje ir tokiu būdu ištraukiami toksinai ir skatinama burnos sveikata.

Mokslinis burnos ir dantų skalavimo aliejumi pagrindimas

Nors moksliniai tyrimai, susiję su burnos ištraukimu aliejumi, yra riboti, kai kuriuose tyrimuose buvo nagrinėjama galima nauda. 2017 m. žurnale „Journal of Traditional and Complementary Medicine” paskelbtame tyrime nustatyta, kad kasdien po 10 minučių naudojant sezamų aliejų ženkliai sumažėjo apnašų ir dantenų rodikliai, palyginti su kontroline grupe. Kitame 2015 m. žurnale „Nigerian Medical Journal” paskelbtame tyrime teigiama, kad po 45 dienų dantų skalavimo su kokosų aliejumi reikšmingai sumažėjo burnos bakterijų ir apnašų indeksas.

Šie tyrimai rodo teigiamą skalavimo aliejumi poveikį burnos sveikatai, ypač mažinant apnašas ir gerinant dantenų būklę. Tačiau svarbu pažymėti, kad norint nustatyti jo veiksmingumą ir suprasti pagrindinius mechanizmus, reikalingi tolesni tyrimai.

Dantų skalavimo aliejumi nauda

1. Geresnė burnos higiena. Burnos skalavimas aliejumi padeda iš burnos pašalinti kenksmingas bakterijas, grybelius ir kitus toksinus, skatina bendrą burnos higieną ir mažina ėduonies, blogo burnos kvapo ir dantenų ligų riziką.
2. Mažesnis apnašų susidarymas. Burnos skalavimas aliejumi gali padėti pašalinti apnašas ir užkirsti kelią jų kaupimuisi, todėl dantys ir dantenos tampa sveikesni.
3. Mažesnis dantenų uždegimas. Burnos skalavimas aliejumi gali padėti sumažinti dantenų uždegimą, kraujavimą ir gingivito simptomus.
4. Baltesni dantys. Kai kurie burnos ir dantų skalavimo aliejumi šalininkai teigia, kad jis gali natūraliai išbalinti dantis, pašalindamas paviršiaus dėmes. Tačiau šiam teiginiui patvirtinti reikia daugiau tyrimų.
5. Detoksikacija. Manoma, kad skalavimas aliejumi organizmo per burnos ertmę ištraukia toksinus ir pagerina bendrą savijautą.
6. Geresnis virškinimas. Burnos skalavimas aliejumi skatina virškinimo sistemą ir palaiko natūralius organizmo detoksikacijos procesus: pagal ajurvedos principus, ši praktika stimuliuoja virškinimo sistemą ir palaiko natūralius organizmo detoksikacijos procesus.
7. Palaikoma natūrali organizmo apsauga. Burnos skalavimas aliejumi gali padėti palaikyti imuninę sistemą ir palaikyti bendrą sveikatą, ypač jei papildysime augalinį aliejų eteriniais aliejais.

Burnos skalavimo aliejaus papildymas eteriniais aliejais

Eterinių aliejų įtraukimas į burnos skalavimo aliejumi procedūrą gali suteikti papildomos naudos dėl jų antimikrobinių ir gydomųjų savybių. Štai keletas receptų, į kuriuos įtraukti eteriniai aliejai, skirti konkretiems burnos ir dantų sveikatos tikslams pasiekti:

1. Gaivaus kvėpavimo mišinys: 1 valgomąjį šaukštą kokosų aliejaus sumaišykite su 2 lašais pipirmėčių eterinio aliejaus. Šis receptas padeda kovoti su blogu burnos kvapu ir suteikia burnai gaivumo pojūtį. Pipirmėčių aliejus pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, kurios gali padėti pašalinti kvapą sukeliančias bakterijas.

2. Dantenų sveikatos mišinys: Sumaišykite 1 šaukštą sezamų aliejaus su 2 lašais arbatmedžių eterinio aliejaus. Arbatmedžio aliejus turi antibakterinių savybių, kurios gali padėti kovoti su dantenų uždegimu ir palaikyti dantenų sveikatą.

3. Dantenų komforto mišinys: Sumaišykite 1 šauktą sezamų aliejaus su 3 lašais miros eterinio aliejaus. Miros eterinis aliejus tradicinėje medicinoje naudojamas dėl savo antimikrobinių ir antiuždegiminių savybių.

4. Dantų balinimo mišinys: Sumaišykite 1 arbatinį šaukštelį kokosų aliejaus su 2 lašais citrinų eterinio aliejaus. Manoma, kad citrinų aliejus turi natūralių balinamųjų savybių ir laikui bėgant gali padėti pašviesinti jūsų šypseną.

5. Antibakterinė jėgainė: Sumaišykite 1 valgomąjį šaukštą saulėgrąžų aliejaus su 2 lašais raudonėlių eterinio aliejaus. Raudonėlių aliejus pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis, todėl jis puikiai papildys jūsų rytinį burnos skalavimo aliejumi ritualą. Jis gali padėti kovoti su kenksmingomis burnos bakterijomis ir skatinti burnos ertmės sveikatą.

6. Laukiant vizito pas odontologą: Jei jūsų dantukas nelaimingas, o savo eilės pas specialistą dar reikia sulaukti arba išvykstate atostogų su dantimi „po klaustuku” ir neramu ar nebus sugadintos atostogos išmėginkite skalavimą su 1 kupinu arbatiniu šaukšteliu kokosų aliejaus ir po 1 lašelį cinamono, gvazdikėlio ir citrinos eterinių aliejų arba 3 lašais Thieves mišinio iš Young Living kompanijos. Gvazdikėliai nuo seno buvo naudojami stomatologijoje dėl sudėtinės medžiagos eugeniolio analgetinio, skausmą malšinančio, poveikio. Raskite savo ritmą, kaip dažnai jums reikia skalauti per dieną, reguliarumas svarbiausia.

7. Valomasis citrusinių vaisių mišinys: Sumaišykite 1 valgomąjį šaukštą sezamų aliejaus su 2 lašais greipfrutų eterinio aliejaus. Greipfrutų aliejus pasižymi natūraliomis valomosiomis savybėmis ir gaiviu citrusinių vaisių aromatu. Šis receptas ne tik prisideda prie burnos sveikatos, bet ir suteikia burnai atgaivos pojūtį.

Atminkite, kad eteriniai aliejai yra labai koncentruoti, todėl visada naudokite nedidelius jų kiekius atskiestus augaliniame aliejuje ir šie receptai skirti ne vietoje reguliaraus įprastinio dantų valymo šepetėliu ir tarpdančių siūlu ar irigatoriumi bei reguliarios dantų higienos, o greta to. Jei esate jautrūs ar alergiški, prieš naudodami juos aliejinio traukimo procedūroje, atlikite jautrumo testą alkūnės linkio zonoje testą.

Kaip praktikuoti burnos ir dantų skalavimą aliejumi

  1. Pasirinkite norimą natūralų aliejų, pavyzdžiui, kokosų, sezamų, saulėgrąžų ar alyvuogių aliejų. Paprastai rekomenduojami ekologiški, šalto spaudimo aliejai.
  2. Pagal reikalingą papildomą poveikį pasirinkite eterinį aliejų ir įmaišykite į augalinį aliejų 1-3 lašelius eterinio aliejaus.
  3. Paimkite 1 valgomąjį šaukštą aliejaus ir 5-20 min. teliuskuokite jį burnoje. Pradėkite nuo trumpesnės trukmės ir palaipsniui ilginkite laiką, kai ši praktika jums taps įprasta.
  4. Švelniai stumdykite aliejų burnoje, traukdami jį per dantis ir aplink dantenas. Venkite aliejų nuryti, nes jame gali būti toksinų ir bakterijų, kurias bandote pašalinti.
  5. Praėjus nustatytam laikui, aliejų išspjaukite į šiukšliadėžę. Neišspjaukite jo į kriauklę, nes kokosų aliejus gali sukietėti ir užkimšti vamzdžius.
  6. Kruopščiai praskalaukite burną šiltu vandeniu ir po to įprastai valykite burną šepetėliu ir dantų siūlu, kad užbaigtumėte burnos higienos procedūrą.

Svarbu pažymėti, kad burnos ir dantų skalavimas aliejumi neturėtų pakeisti įprasto dantų valymo šepetėliu, dantų siūlu ar profesionalios dantų priežiūros. Jis skirtas papildyti jūsų esamą burnos higienos praktiką.

Ar verta į savo gyvenimo būdą įtraukti kai kurias senovines sveikatingumo praktikas?

Burnos ir dantų skalavimas aliejumi yra senovinė praktika, kuri galimai siūlo didelę naudą burnos sveikatai ir bendrai savijautai gerinti. Nors moksliniai įrodymai, patvirtinantys jos naudą, vis dar kaupiami, daugelis žmonių praneša apie teigiamą skalavimo aliejumi patirtį. Eterinių aliejų įtraukimas į skalavimo aliejumi procedūrą gali sustiprinti jos poveikį ir suteikti papildomos naudos. Nepamirškite rinktis aukščiausios kokybės, gryną, autentišką eterinį aliejų, kurį gamintojas leidžia vartoti į vidų. Jei jūsų organizmas itin jautrus ir linkęs į alergines reakcijas ar tiesiog atsargumo dėlei atlikite jautrumo testą alkūnės linkio zonoje, o jei kyla abejonių, visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Įtraukite burnos ir dantų skalavimą aliejumi į burnos higienos rutiną, nes tai yra holistinis požiūris į sveiką burną ir švytinčią šypseną.

Kviečiu pasidalinti šiuo straipsniu į soc. mediją jei manote jog jis būtų įdomus ir naudingas jūsų draugams bei prenumeruoti svetainės najienlaiškį jei norėtumėte gauti informaciją apie rengiamus mokymus ir paskaitas, patarimus, receptus ir įkvėpimą bei leistis į asmeninio augimo ir aromatų pasaulį drauge. O jei esate pasirengusios aptarti jūsų poreikius, rasti galimybių ir užsisakyti jums reikalingų, premium klasės eterinių aliejų susisiekite asmeniškai per FB messenger.

Pirmieji gaukite visas naujienas

Išskirtiniai pasiūlymai ir nuolaidos, nauji straipsniai, webinarai ir renginiai visoje Lietuvoje. Registruodamiesi sutinkate gauti Linos Balsės naujienlaiškį.

Pasidalinti mintimis

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.