Eterinių aliejų naudojimas – kaip dažnai ir kiek daug?

Kai pradėjau naudoti eterinius aliejus nieko apie juos nežinojau išskyrus neįtikėtinai įspūdingus aprašymus pridedamus prie buteliuko. Atrodė tai panacėja ir stebuklingas eliksyras, tačiau trūko žinių ir pasitikėjimo savimi juos iš tiesų naudoti. Be to nežinodama apie kokybės skirtumus naudojau išties nekokios kokybės aliejus. Taigi nestebina jog negavau jokio efekto ir net džiaugiuosi, kad ne per labiausiai juos ir naudojau, įtariu jog būčiau gavusi neigiamą efektą.

Susipažinau su terapinės kokybės eteriais tokiu periodu kai buvau pasirengusi mokytis, nes ieškojau atsakymų ir sprendimų – dėl dažnų susirgimų ir išryškėjusio tradicinio gydymo pašalinių poveikių atsiėmėme sūnelį iš darželio.

Pirmiausia ir svarbiausia ką supratau tai kas yra terapinė kokybė. Tai leido man jaustis ganėtinai saugiai ir užtikrintai naudojant eterinius aliejus, tačiau užtrukome dar kažkiek laiko kol išmokome kaip juos naudoti efektyviai. Mokymosi kelyje padarėme tam tikrų klaidų iš kurių pasimokėme, bet norėčiau savo skaitytojus perspėti, kad verčiau pasimokę iš kitų klaidų patys būtų saugūs ir gautų maksimalią naudą iš motinos gamtos dovanų.

Perspėjimas

 • Eteriniai aliejai turi būti tamsaus stiklo buteliuke, su dozatoriumi, laikomi toliau nuo elektromagnetinio spinduliavimo šaltinių ir tiesioginių saulės spindulių.
 • Jei kažkokį aliejų naudojate lėtai ir didesniame buteliuke jo likę mažai – perpilkite į mažesnį buteliuką ir užklijuokite etiketę – kuo daugiau oro buteliuke, tuo greičiau eterinis aliejus oksiduojasi ir trumpėja jo galiojimo terminas.
 • Visuomet verta atlikti alerginį testą. Tai, kad priemonė natūrali ir gryna (ir super koncentruota) nereiškia jog neįmanoma turėti individualaus netoleravimo. Atskieskite lašelį eterinio aliejaus augaliniu pagal gamintojo rekomendacijas ant buteliuko ir nedideliu kiekiu patepkite alkūnės linkį. Pastebėkite parą laiko ir jei viskas puiku galite pradėti jį naudoti.
 • Kai kurie eteriniai aliejai, pavyzdžiui šalto spaudimo citrusiniai didina odos jautrumą saulei ir ji gali nudegti bei atsirasti pigmentinės dėmės jei vasarą naudosite ant odos, kuri bus rodoma saulei artimiausias 24-72 val.
 • Pradėkite nuo mažai ir nuo žemai – pėdų oda mažiausiai jautri ir saugiausia pradėti eterinius aliejus naudoti per padus, o refleksinių zonų masažas bus papildoma nauda
 • Skieskite su augaliniu (dar vadinamu baziniu) aliejumi išoriniam ir vidiniam vartojimui
 • Venkite eterinių aliejų patekimo į akis ir ant gleivinės, niekada nelašinkite į ausies kanalą
 • Jei rankomis su aliejaus likučiais palietėte jautrią vietą ir ėmė perštėti – jokiu būdu neplaukite vandeniu, vanduo aliejaus neatskies, užtepkite ant tos vietos augalinio aliejaus
 • Atminkite jog geriau mažiau, bet dažniau
 • Naudokite tik terapinės kokybės, grynus ir švarius nuo cheminių priemaišų eterinius aliejus

Jei prieš tepdami odą eteriniu aliejumi padengsite ją augaliniu aliejumi jūs sulėtinsite įsiskverbimą ir apsaugosite odą nuo sudirginimo. Yra švelnių aliejų, kuriais nedidelius plotelius galima tepti ir neskiedus, tačiau yra ir tokių, kurie yra itin „karšti” ir būtina skiesti net labai stipriai, kad jų teikiama nauda džiaugtis saugiai. Jei augaliniu aliejumi patepsite ant viršaus, po to kai patepėte eteriniu aliejumi, jūs uždarysite jį, sumažinsite nugaravimą, užtikrinsite jog daugiau jo įsiskverbs į kūną.


Aš visuomet kartu su grynais aliejais laikau 15 ml buteliuką su rutuliniu aplikatoriumi su augaliniu aliejumi, kad ekstra atveju visuomet po ranka būtų kuo padengti odą ar atskiesti. Bet kai planuoju eterinius aliejus ir jų mišinius pastovesniam naudojimui verčiau pasidarau tinkama proporcija (apie tai pakalbėsime atskirai) atskiestus mišinius. Taip jie visuomet paruošti naudojimui ir nereikia kaskart maišytis mažo kiekio.

Kūno reakcija į eterinius aliejus

Kaip kūnas metabolizuoja eterinį aliejų?

 • Mes įsisaviname eterinius aliejus per kvėpavimo takus jais kvėpuodami, per odą masažo ar vonių būdu, taip pat vartojant į vidų.
 • Kepenys suskaido eterinius aliejus.
 • Kuo didesnį kiekį eterinio aliejaus panaudojome, tuo daugiau darbo kepenims, tad mažiau bet dažniau yra geriau.
 • Kiek laiko mūsų kūnui reikia metabolizuoti eterinį aliejų priklauso nuo naudojamo eterinio aliejaus ir kūno būklės. Yra įvairių nuomonių, kurios svyruoja tarp 30 ir 120 minučių.
 • Pernelyg gausus ir dažnas vieno ir to paties eterinio aliejaus naudojimas gali sumažinti jo poveikį, tad net tam pačiam tikslui naudinga turėti kelis skirtingus aliejus ir periodiškai keisti.

Kokybė prieš kiekybę

Darsyk pakartosiu jog mažiau bet dažniau yra geriau, kartokite tai kaip mantrą kol prisiminsite net pažadinti viduryje nakties. Svarbiausia yra eterinio aliejaus kokybė. Manau kaip sąmoningi žmonės turime gerbti motinos gamtos resursus ir suvokdami kokie eteriniai aliejai yra koncentruoti, kiek daug žaliavos reikia vienam lašui eterinio aliejaus (1 lašas pipirmėtės terinio aliejaus prilygsta 28 puodeliams pipirmėtės arbatos) turėtume naudoti mažiausią eterinio aliejaus kiekį, kurio pakaks reikiamam terapiniam efektui gauti.

Na gerai, o konkrečiai kiek jų naudoti?

 • Pradėti rekomenduoju nuo vieno lašo atskiedus pagal tam aliejui duotas saugumo rekomendacijas.
 • Keli lašai kelis kartus per dieną jau patyrusiam eterinių aliejų naudotojui.
 • Mano asmenine nuomone jei eterinis aliejus yra tokios kokybės, kad jį galima vartoti į vidų, dar nereiškia jog reikia visiems pulti gerti viską iš eilės. Prancūzijoje populiarus toks eterių vartojimo būdas nes ten aromaterapija užsiima profesionalūs medikai, kurie žinodami kiekvieno eterio savybes išrašo individualų receptą. Mane neramina internete matomos rekomendacijos vienu kartu vartoti itin didelį kiekį eterinių aliejų, jų neatskiedus. Ištirpus kapsulei gryni eteriniai aliejai gali sudirginti virškinimo trakto gleivinę. 3-4 lašai vienu kartu atskiedus ir 12 lašų per parą būtų maksimalus saugus kiekis remiantis daktaro Eric Zielinski rekomendacijomis.
 • Atsižvelkite į amžių, ūgį ir kūno masę, individualų jautrumą, patirtį su eteriniais aliejais, sveikatos būklę ir net asmenybę. Man esant itin mažo svorio teko 3 kartus sumažinti Raindrop masažui naudojamų eterinių aliejų kiekį ir geriau juos atskiesti, kad gaučiau reikiamą efektą ir nesukelčiau sau stipraus galvos skausmo.

Dar tik planuojate leistis į pažintį su holistine aromaterapija ir norėtumėte asmeniškai aptarti savo tikslus bei poreikius, pasitarti nuo ko pradėti? Užsiregistruokite asmeninei konsultacijai ir pasišnekučiuokime.

Nuoširdžiai jūsų,

Lina Balsė

Pirmieji gaukite visas naujienas

Išskirtiniai pasiūlymai ir nuolaidos, nauji straipsniai, webinarai ir renginiai visoje Lietuvoje. Registruodamiesi sutinkate gauti Linos Balsės naujienlaiškį.

Pasidalinti mintimis

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.