Ant kūno lengvai atsiranda mėlynės - priežastys ir gydymo būdai

Ar ant jūsų odos lengvai atsiranda mėlynės?

Jeigu ant jūsų odos labai dažnai ir lengvai atsiranda mėlynės, o jūs net neprisimenate jog būtumėte užsigavusios toje vietoje, tai gali būti ne vien jūsų neatidumas, bet ir signalas apie rimtesnes problemas.

Mėlynės atsiranda kai dėl traumos pažeidžiami smulkieji kapiliarai po odos paviršiumi. Dažniausiai tai nutinka ant rankų ir kojų. Pažeidus kapiliarus išsilieja kraujas ir dėl to matome vadinamąją mėlynę – iš pradžios raudonai purpurinė, vėliau juodai mėlyna, galiausiai žalia ir geltona prieš išnykstant. Daugelis mėlynių išnyks savaime maždaug per porą savaičių.

Didesnės traumos palieka didesnes mėlynes. Tačiau jei turite polinkį lengvai susidaryti mėlynėms, net ir mažos nepastebėtos traumos gali palikti ryškias žymes.

Galimas maistinių medžiagų stygius jeigu lengvai atsiranda mėlynės

Vitaminai atlieka daugybė svarbių funkcijų mūsų kūne.


Vitaminas C yra svarbus gijimui, kolageno gamybai, kraujagyslių stiprumui. Tad jeigu jo trūksta jūsų mityboje jūsų kapiliarai bus trapesni ir mėlynės atsiras gan lengvai, o įpjovimams ar nubrozdinimams prireiks daug laiko užgyti. Ekstremalus Vitamino C trūkumas šiais laikais retas, bet prie to gali prisidėti vyresnis amžius ir rūkymas.

Saulės vitaminas D, be visų kitų jo naudų, vaidina svarbią rolę odos sveikatai. Jis padeda mažinti uždegimą, kuris prisideda prie tokių odos problemų kaip psoriazė, egzema ir bėrimai. Taip pat kai kurie tyrimai sufleruoja jog vitaminas D yra reikšmingas naujų odos ląstelių augimui ir žaizdų gijimui. Vitamino D stygius gali padaryti mus labiau linkusias į mėlynių atsiradimą ir ilgesnį jų gijimo laiką.

Vitaminų B1, K ir E stygius taip pat įtakos lengvesnį mėlynių atsiradimą ir ilgesnį jų gijimo laiką. Vitamino K trukumas sulėtina kraujo krešėjimą ir patyrus traumą lemia jog išsilieja didesnis kraujo kiekis ir susidaro didesnė mėlynė. Vitamino K trūkumą gali išduoti ir dantenų kraujavimas, kraujas išmatose, itin gausios menstruacijos, gausus kraujavimas įsipjovus.

Geležies trūkumas, ypač jei turite geležies trūkumo sukeltą anemiją, yra dar vienas mėlynių kaltininkas. Mums reikia geležies palaikyti kraujo ląstelių sveikatai. Jei jos nebus sveikos, jos negalės pristatyti deguonies ląstelėms, o be pakankamo kiekio deguonies ląstelės negalės efektyviai funkcionuoti.

Keli geležies trūkumo simptomai: nuovargis, silpnumas, galvos svaigimas ir galvos skausmas, oro trūkumo pojūtis, patinęs ar skausmingas liežuvis, skruzdėlyčių bėgiojimo, dilgsėjimo pojūtis kojose, šaltos rankos ir kojos, troškimas valgyti nevalgomus dalykus kaip ledas, molis.

Kada dažnas mėlynių atsiradimas yra rimtesnės problemos ženklas?

Kartais mėlynė yra tik mėlynė, o kartais ji yra gilesnės problemos išoriškai matomas simptomas. Pasirodykite sveikatos priežiūros specialistams jeigu:

 • Mėlynes yra labai dažnos, didelės, ypač ant kūno korpuso, nugaros, ant veido ir atrodo jog atsirado be jokios priežasties.
 • Jeigu ne tik lengvai atsiranda mėlynės, tačiau esate linkusios ilgai ir gausiai kraujuoti – iš nosies, per menstruacijas, įsipjovus po dantų higienos ar nedidelių chirurginių procedūrų.
 • Mėlynės ėmė itin dažnai atsirasti staiga, ypač pradėjus vartoti naujus vaistus.
 • Mėlyne ilgai negyja, nesikeičia spalva, yra itin skausminga ir sukietėjo ar didėja.
 • Jūsų giminėje yra dažnos mėlynės ir gausus kraujavimas.

Kas lemia jog lengvai atsiranda mėlynės

Amžius

Visų pirma pati akivaizdžiausia priežastis – su amžiumi mėlynės atsiranda lengviau ir gyja ilgiau. Taip yra todėl, kad vyresniame amžiuje oda tampa plonesnė ir praranda dalį apsauginio poodinio riebalinio sluoksnio, kuris saugojo kraujagysles nuo traumų. Taip pat moterys labiau linkusios į mėlynes.

Vaistai prisidedantys prie lengvesnio mėlynių atsiradimo

Mėlynių susiformavimą užsigavus gali įtakoti tokie medikamentai kaip aspirinas, ibuprofenas, vaistai mažinantys krešėjimą, kai kurie antibiotikai ir antidepresantai. Dėl sumažinto krešėjimo ilgiau užtruks kraujo liejimasis iš pažeistų kapiliarų, tad susiformuos didesnė mėlynė. Kortikosteroidai plonina odą, tad ant jos lengviau atsiras mėlynės.

Kai kurie papildai, kaip žuvų taukai, ginko biloba, česnakas, ženšenis, dėl kraują skystinančio poveikio gali lemti jog lengviau atsiras mėlynės ir jos bus didesnės.

Saulės žala

Jei mėgstate pasišildyti saulutėje, per vasarą stipriau įdegti, per laiką saulė susilpnins odą ir smulkiąsias kraujagysles po odos paviršiumi ir pastebėsite jog lengviau atsiranda mėlynės. Tokio pobūdžio mėlynės atsiranda ne dėl traumos, prilietus nėra itin skausmingos ir ilgiau užtrunka kol išnyksta.

Intensyvus sportas

Itin intensyvi treniruotė gali palikti mėlynių nes raumuo gauna tokią didelė įtampą, kad patiria mikro plyšimus kapiliaruose. Zumbos užsiėmimas ar bėgimas takeliu mėlynių nepaliks, tačiau darbas su svoriais ar maratono bėgimas tikrai gali.

Alkoholio vartojimas

Pagiringa galva galite ir neatsiminti kaip kažkur „bumbtelėjote“, bet mes ne apie tai. Gausus alkoholio vartojimas ir lengvai atsirandančios mėlynės gali būti signalas jog turite kepenų sveikatos problemų. Kepenys gamina proteinus, kurių reikia, kad kraujas tinkamai krešėtų, tad jei jos nepajėgia atlikti šio darbo jūs lengviau kraujuosite. Kepenų cirozė (surandėjimas) galima ne vien dėl gausaus alkoholio vartojimo, bet ir dėl per didelio angliavandenių / cukraus kiekio.

Kai kurios vėžio formos

Nors tai mažai tikėtinas ir retesnis atvejis, tačiau mėlynės gali būti ir kraujo vėžio, leukemijos ženklas. Jei greta mėlynių jaučiate nuovargį, silpnumą, krenta svoris, atrodo jog viską skauda – pasirodykite gydytojui. Chemoterapija vėžio gydymui taip pat gali įtakoti kraujo sudėtį ir didesnį polinkį į mėlynių atsiradimą užsigavus.

Diabetas

Diabetas yra metabolinė būklė įtakojanti organizmo gebėjimą gaminti insuliną. Nors tiesiogiai diabetas neįtakoja mėlynių atsiradimo, tačiau gali sulėtinti gijimo laiką ir mėlynės „žydės“ ilgiau nei įprastai.

Kaip užkirsti kelią mėlynių atsiradimui

 • Pirmiausia ir svarbiausia – pilnavertė mityba gausi bioflavanoidų. Puikus bioflavanoidų šaltinis bus žalumynai, česnakas, svogūnai, tamsių spalvų uogos.
 • jei šiame fronte, su vaisiais ir daržovėmis, dar yra kur tobulėti papildykite savo mityba bent 400 mg vitamino C ir 400 mg flavanoidų, pavyzdžiui hesperidino ar rutino palaikyti kraujagyslių sveikatai.
 • Jei po itin sunkios treniruotės pastebėjote mėlynių tiesiog atšaldykite tą vietą, gali padėti kompresija ir tos kūno dalies pakėlimas aukščiau bei poilsis.

Kaip padėti mėlynei greičiau išnykti

 • Iš karto atšaldykite traumos vietą
 • Gali padėti kompresija ir tos kūno dalies pakėlimas aukščiau
 • Vėliau šildykite, kad pagerintumėte cirkuliaciją ir išsiliejusio kraujo pasišalinimą bei audinių atsistatymą
 • Arnikos tepalas padės sumažinti patinimą
 • Grynas alavijo gelis sumažins skausmą ir uždegimą
 • Ananasų vaisiuose esantis fermentas bromelainas padeda mažinti mėlynes ir uždegimą. Galite valgyti vaisių arba bromelaino turinčius fermentų papildus.
 • Vitamino C kremai ir serumai
 • Pasitelkite eterinius aliejus palaikyti odos atsistatymo procesą, tinkamiausi bus levandų, kiparisų, šlamučių, bosvelijų, mirų, romėniškosios ramunėlės, rozmarinų, pelargonijų, pankolių ar mairūnų eteriniai aliejai.

Eterinių aliejų receptai mėlynėms

1 receptas. Kelis lašus (3 jei jūsų oda itin jautri, iki 20 lašų) vieno ar kelių pasirinktų eterinių aliejų galite sumaišyti su šaukšteliu kokosų aliejaus ir tepti porą kartų per dieną ant užgautos vietos. Pirmas kelias valandas po sumušimo galite derinti su šaltu kompresu, o nuo kitos dienos su karštu kompresu.

2 receptas. Jums reikės 5 ml stiklinio buteliuko su rutuliniu aplikatoriumi. Jame sumaišykite 5 lašų levandų eterinio aliejaus, 5 lašų bosvelijų eterinio aliejaus ir 5 lašų kiparisų eterinio aliejaus, o likusį tūrį užpildykite augaliniu aliejumi. Tepkite mėlynę porą kartų per dieną.

3 receptas. Jums reikės 5 ml stiklinio buteliuko su rutuliniu aplikatoriumi. Jame sumaišykite 20 lašų šlamučio eterinio aliejaus, 5 lašus pelargonijų eterinio aliejaus ir 5 lašus levandų eterinio aliejaus. Likusį tūrį užpildykite augaliniu aliejumi. Tepkite mėlynę porą kartų per dieną.

Siekiant geriausių rezultatų bei malonios ir saugios patirties labai svarbu naudoti autentiškus, grynus, nemodifikuotus eterinius aliejus, nes žmogaus įsikišimas tikrai negali pranokti ar patobulinti to, ką sukūrė Motina Gamta.

Kviečiu pasidalinti šiuo straipsniu į soc. mediją jei manote jog jis būtų įdomus ir naudingas jūsų draugams bei prenumeruoti svetainės najienlaiškį jei norėtumėte gauti informaciją apie rengiamus mokymus ir paskaitas, patarimus, receptus ir įkvėpimą bei leistis į asmeninio augimo ir aromatų pasaulį drauge. O jei esate pasirengusios aptarti jūsų poreikius, rasti galimybių ir sudaryti planą bei pradėti naudoti mano praktikoje pasiteisinusius ir rekomenduojamus Young Living kompanijos eterinius aliejus Susisiekite asmeniškai per FB messenger.

Pirmieji gaukite visas naujienas

Išskirtiniai pasiūlymai ir nuolaidos, nauji straipsniai, webinarai ir renginiai visoje Lietuvoje. Registruodamiesi sutinkate gauti Linos Balsės naujienlaiškį.

Pasidalinti mintimis

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.