Aromaterapijos pagalba jaučiant baimę

Aromaterapijos pagalba jaučiant BAIMĘ

Kas yra baimė?

Baimė yra natūrali pirminė emocija ir galbūt viena iš svarbiausių emocijų apsaugoti gyvybę. Be baimės, mes neapsaugotume savęs nuo to, kas yra ar gali būti pavojinga. Sveikas baimės lygis į žinomus ir nepažįstamus dalykus yra būtinas išgyvenimui.

Kartą nudegus jausime baimę artintis prie ugnies ar daiktų, kurie žinome, kad gali nudeginti. Kartą išduoti bijosime tai patirti vėl, todėl bijosime to, kas gali atvesti prie išdavystės, pavyzdžiui prisirišti, pasitikėti, užmegzti gilų ryšį.

Nors labai įdomu ar tikrai mums būdinga instinktyvi nežinomybės baimė? Gal mes tik išmokstame jog pasaulis iš esmės grėsmingas ir verčiau vengti to, kas nepažįstama. Juk vaiko natūralus instinktas yra tyrinėti ir pažinti, o ne vengti.

Be to, „veidrodinių neuronų“ dėka, mes gebame pajusti tai, ką išgyvena kiti žmonės, tad galime išmokti bijoti to, ko bijo aplinkiniai, nepriklausomai nuo to, ar jų baimė pagrįsta. Bijau jog perdaviau savo vorų baimę savo sūnui ir jis išmoko jos matydamas mano reakciją, bet dabar ir pats ją jaučia…


O kai kurios baimės kyla kaip apsauginiai mechanizmai sukurti apsaugoti mus nuo skaudžių emocinių išgyvenimu ir nusivylimų. Galbūt giliai viduje „žinome“ kažką apie save, pavyzdžiui kad esame „nepakankamai gera“, „silpna ir negalinti išgyventi savarankiškai“. Arba įtikėjome „tiesa“ apie kitus žmones ir pasaulį, kuri galbūt nėra 100% tiesa, bet tai yra tiesa mums ir instinktyviame lygmenyje suvokiamas pavojus.

Gyvenimas nelinkęs ginčytis su mumis ir įrodinėti mūsų neteisumą, jame tiek daug visko, kad visada galime rasti įrodymą savo “tiesai” ir užmerkti akis į priešingos “tiesos” įrodymus. Mums pakanka mūsų sąmoningo ar nesąmoningo tikėjimo jog kažkas mums yra pavojinga, kad saugant save nuo to įjungti vengimo reakciją sukeliančią BAIMĘ.

Taigi baimė yra natūrali ir būtina emocija, su kuria gyventi tampa labai nepatogu jei pavojingais paskelbiama labai daug dalykų ir situacijų. Vienų vaikystė ir gyvenimas galbūt buvo sąlyginai saugus, o kažkas dar jauname amžiuje patyrė sunkių trauma, kurios paliko ilgą sąrašą dalykų, kurių reikia bijoti ir visomis išgalėmis vengti.

Kaip pasireiškia baimės emocija?

Baimė gali pasireikšti stipria kraštutine reakcija – panikos priepuoliu, fiziologiniu instinktu supykti, kovoti, gintis arba pabėgti, o kartais priešingai – paralyžiuojančiu vietoje siaubu. Kaip elnias viduryje kelio sustingęs žvelgia į artėjančio automobilio šviesas…

Kitais atvejais baimė gali pasireikšti švelniau, kaip nerimastingumas, nerimavimas, frustracija, susierzinimas ar netgi perfekcionizmas, atidėliojimas, neužtikrintumas, nepasitikėjimas savimi, nesėkmės ir vertinimų baimė, pokyčių baimė ir vengimas, negebėjimas įsipareigoti, bandymas gyventi ir palaikyti santykius laikant duris praviras ir pasilikus galimybę bet kuriuo momentu apsisukti ir sprukti.

Fiziologiškai baimė yra automatinė mūsų fizinio kūno reakcija dar vadinama “kovok arba bėk”. Ši reakcija yra procesas prasidedantis smegenų limbinėje dalyje atsakingoje už emocijas, atmintį ir daug kitų susijusių funkcijų. Patiriant “kovok arba bėk” reakcija iš šios smegenų dalies į kūną siunčiami signalai lemia jog imamas gaminti hormonas adrenalinas, virškinimo trakto veikla pristabdoma, išdžiūna burna, sustiprėja prakaitavimas, kvėpavimas ir širdies pulsas padažnėja pumpuojant kraują į raumenis, kad įgautume daugiau jėgų, vyzdžiai išsiplečia visi pojūčiai paaštrėja, nervų sistema įtempta ir užtikrina itin greitą reakciją. Kūnas realiai fiziškai pasiruošia kovai arba bėgimui ir baimė padeda mums išgyventi.

Normali grėsmė sukelia normalią baimę ir grėsmei praėjus organizmas nurimsta bei imasi detoksikuotis nuo nebereikalingo adrenalino. Tačiau jei suvokiama grėsmė nepraeina ir kūnas toliau gamina streso hormonus, simpatinė nervų sistema negali nurimti, kūnas perstimuliuojamas ir išsekinamas chroniško streso. Žinoma jog ilgalaikis stresas gali išprovokuoti tokius negalavimus kaip skrandžio opos, hipertenzija, chroniškas nuovargis ir žmonės susirgę šio amžiaus rykšte vadinamomis autoimuninėmis ligomis dažnai gali atsekti jog jos prasidėjo po užsitęsusio labai stipraus streso periodo.

Eterinių aliejų aromatų ryšys su baimės emocija

Mes jau aptarėme jog baimė yra išgyvenimui svarbi ir “pozityvi” bei reikalinga emocija, tačiau jos perteklius gyvenime gali imti jau nebe saugoti nuo pavojaus, o saugoti nuo paties gyvenimo. Įsigilinkime drauge kaip ir kodėl eterinių aliejų aromatai gali būti raktas į emocinės harmonijos atkūrimą.

Streso arba “kovok arba bėk” reakcija prasideda smegenų limbinės skilties dalyje vadinamoje migdoline liauka. Taip, jis nervinių ląstelių darinys pavadintas pagal riešutą dėl savo formos. Ir evoliuciškai ši pirminė pamatinė emocija bei už ją atsakantis smegenų dalis yra fiziškai susijusi su pirminiu pojūčiu uosle.

Mums įkvėpus orą jame esančios aromatinės molekulės yra fiksuojamos mūsų uoslės receptorių ir pasiunčia signalą uodžiamuoju nervu gilyn į smegenis, į limbinę skiltį tiesiai į migdolinę liauką. Būtent į “kovok arba bėk” reakcijos ištakos vietą. Koks sutapimas!

Taigi aromatai tiesiogiai paveikia mūsų emocijų centrą ir “streso paleidimo mygtuką” ir gali pasiųsti jam raminantį, atpalaiduojantį poveikį jeigu emocijos tampa sunkiai kontroliuojamos ir reikia pagalbos atgauti vidinę pusiausvyrą, saugumo jausmą ir pasitikėjimą savimi.

Eteriniai aliejai galintys padėti suvaldyti baimės emociją

Bergamotės aromatas padės paleisti įtampą ir stresą, pagerins nuotaiką, sumažins nuovargio jausmą.

Kedras suteiks drąsos judėti į priekį ir tvirtai stovėti krizės akivaizdoje, nepamiršti savo pamatinių vertybių ir išminties.

Ramunėlės eterinis aliejus raminantis ir atpalaiduojantis, padės paleisti įtampą žmonėms, kuriems įtampa linkusi manifestuotis odos problemomis. Šis šiltas jaukus aromatas sugrąžins ramybės pojūtį tiek laikant kūne įtampą, tiek ištikus stipriai panikai.

Kvapniųjų šalavijų eterinio aliejaus aromatas turi truputį euforinį poveikį ir padeda jaučiant baimę atkurti taikos, ramybės, aiškumo jausmą ir objektyvų mąstymą.

Kiparisų eterinis aliejus idealus priėjus kelio gala kai toliau ta pačia kryptimi judėti neįmanoma ir reikia pokyčių. Taip pat permainų metų šis aromatas padės jas priimti, paleisti tai, ko nebėra ir judėti į priekį.

Bosvelijų eterinis aliejus pakylės nuotaiką ir sąmoningumą, atkurs emocinę pusiausvyrą, atpalaiduos kūną ir protą.

Pelargonijų eterinį aliejų verta išmėginti tiek perfekcionistams, kurie neigia savo jausmus iki jie sprogsta panikos priepuoliu, tiek ir širdyje jautriems bei gilių emocinių žaizdų turintiems asmenims.

Imbiero aromatas sušildys ir išjudins abejoti savimi, atidėlioti linkusius žmones. Jis pakurstys aistrą gyventi, paskatins iniciatyvą ir sustiprins ryžtą.

Kadagį pasitelkite kai paralyžiuoja nesėkmės baimė, kai reikia palaikymo sprendžiant išties emociškai sunkias ir toksiškas, per kelias giminės kartas besitęsiančias, situacijas, kai reikia apsivalyti ir sustiprinti valią. Jo aromatas skatina judėjimą ir detoksikaciją, šalina blokus, įstrigusias, “užšalusias” emocijas, suteikia drąsos pažvelgti savo baimėms į akis.

Levandų eterinis aliejus ne šiaip sau yra vienas iš populiariausių pasaulyje. Jo gaivus, vėsus ir raminantis aromatas padės jaučiant nerimą ir baimę, padės nurimti chaotiškoms mintims ir palengvins miegą. Ypač tinkamas jei atrodo jog aplinkybės ir žmonės pernelyg spaudžia, net dusina, įtampa kausto taip, kad sunku aiškiai ir ramiai komunikuoti.

Rožės aromatas atveria ir gydo sužeistą širdį, atkuria emocinę harmoniją ir tikrosios meilės pojūtį. Padeda žmonėms turintiems baimę jog bus apleisti, kurie nesaugiai jaučiasi santykiuose, bijo jog nėra verti meilės arba ją praras.

Sandalmedžio aromatas ramina nervų sistemą ir besaikį mąstymą ir blaškymąsi, skatina introspekciją, buvimą čia ir dabar su savimi ir savo pojūčiais. Labai tinkamas meditacijos mišiniuose. Nuostabiai papildo vetiverijos eterinio aliejaus įžeminantį poveikį.

Čiobrelis suteikia drąsos ir pasitikėjimo savimi, stiprina ryžtą įveikti kliūtis, įgyvendinti reikalingus pokyčius, gerina į užmaršumą ir išsiblaškymą linkusių bei aplaidumo klaidas darančių žmonių koncentraciją.

Jazminas yra euforiją keliantis aromatas šimtus metų naudojamas palengvinti nerimui, gerinti nuotaikai, atpalaiduoti nervų sistemą, bet pakylėti energiją. Pamėginkite prabangia aromaterapine vonia porą lašelių įmaišius į vonios žele arba įsijunkite garintuvą ir mėgstamą muziką bei pašokite užsimerkus.

Vetiverijos aromatas sunkus, ramus, tarsi padeda sulėtėti, įsižeminti į šią akimirką bei atrasti savyje ramią stiprybę susidūrus su iššūkiais ir grėsmėmis ar pokyčiais. Pasitelkite vetiverijos eterinį aliejų jei stresas ir nerimas verčia mintys blaškytis sunku susikaupti, protas nesugeba sustoti ir didelės baimės ar net panikos akys skatina atotrūkį nuo realybės.

Kvapioji Kananga padeda peržengti intymumo baimę, atsipalaiduoti, paleisti susierzinimą ir pyktį, atsipalaiduoti ir susijungti su savo pojūčiais.

Jei norite giliau pažinti emocinį aromatų poveikį kviečiu jus į AromaPsichologijos kursus internetu

AromaPsichologijos kursai internetu 2021

Kaip naudoti eterinius aliejus

Eterinius aliejus galime pasitelkti labai įvairiais būdais. Pasirinkimą lems mūsų poreikiai, aplinkybės ir galimybės. Patogiausi ir populiariausi būdai naudoti eterinius aliejus suvaldyti baimės jausmui būtų:

  • Eterinių aliejų garinimas ultragarsiniu garintuvu
  • Asmeniniai kišeniniai inhaliatoriai
  • Pulso taškų ir saulės raizginio tepimas botaniniais kvepalais paruoštais atskiedus eterinius aliejus augaliniame aliejuje ir paruošus buteliuke su rutuliniu aplikatoriumi.
  • Kūno masažas atskiedus eterinius aliejus augaliniame aliejuje
  • Aromaterapinės vonios įmaišius eterinius aliejus Epsom druskoje ar augaliniame aliejuje
  • Afirmacijos, vizualizacija ir inkaravimas

Keletas aromaterapinių receptų į pagalbą jaučiant nerimą ir baimę

“Viskas bus gerai”

Šį mišinį galite susimaišyti švariame buteliuke ir tada po kelis lašelius garinti garintuve taip pat galite pasigaminti asmeninį inhaliatorių apie 10-20 lašų įlašinę į inhaliatoriaus “dagtį”. Namuose galėsite garinti šį atpalaiduojantį, nuraminantį, su aiškumu į savo kelią susitelkti ir nuo aplinkos “triukšmo” bei toksiškumo atsiriboti leidžiantį aromatą. Taip pat šis mišinys labai tiks jei nerimą ir baimę labiausiai jaučiate vakare einant miegoti. Receptas tinkamas naudoti ir prie vaikų, ypač jei ir jie turi naktinių baimių. O išeinant iš namų visada rankinėje turėti asmeninį inhaliatorių ir lėtai pakvėpuoti iš jo kai prireiks.

Jums reikės:

4 lašų Vetiverijos e.a.

15 lašų Sandalmedžio e.a.

12 lašų Kvapniųjų šalavijų e.a.

15 lašų Kadagių e.a.

4 lašų Romėniškosios ramunėlės

“Taika ir ramybė”

  • Garintuve sumaišykite:
  • 2 lašus Kvapniųjų šalavijų e.a.
  • 2 lašus Romėniškosios ramunėlės
  • 1 lašą Vetiverijos

“Aš aiškiai matau savo ateities viziją”

Garintuve sumaišykite:

  • 1 lašą Jazminų arba Neroli e.a.
  • 2 lašus Bosvelijų e.a.
  • 2 lašus Kvapniųjų šalavijų e.a.

“Aš bebaimė garintuvo receptas”

Garintuve sumaišykite:

  • 2 lašus Levandų e.a.
  • 2 lašus Bosvelijų e.a.
  • 2 lašus Kadagių e.a.
  • 2 lašus Apelsinų e.a.

“Aš bebaimė asmeninio inhaliatoriaus receptas”

Sumaišykite šiuos eterinius aliejus ir sulašinkite į asmeninio inhaliatoriaus “dagtį”. Kelis kartus per dieną ar pagal poreikį prineškite inhaliatorių tokiu atstumu nuo nosies, kiek jums asmeniškai komfortiškiausias kvapo intensyvumas ir ramiai pakvėpuokite.

1 versija

  • 6 lašus Apelsinų e.a.
  • 4 lašus Kadagių e.a.
  • 3 lašus Bergamočių e.a.
  • 2 lašus Kvapniųjų šalavijų e.a.

2 versija

  • 5 lašus Bergamočių e.a.
  • 4 lašus Citrinų e.a.
  • 3 lašus Baziliko e.a.
  • 3 lašus Kvapniųjų šalavijų e.a.

Ramybė, apsauga ir išmintis kvepalai su rutuliniu aplikatoriumi

Į 10 ml buteliuką įlašinkite nurodytus eterinius aliejus, likusį tūrį pripildykite Jojoba aliejumi ir uždekite rutulinį aplikatorių. Eterinių aliejų koncentracija gausis 3% Kelis kartus per dieną arba pagal poreikį tepkite pulso vietas ant kūno, pakvėpuokite aromato nuo riešų.

  • 2 lašus Kvapniųjų šalavijų e.a.
  • 2 lašus Kadagių e.a.
  • 2 lašus Bosvelijų e.a.

Aromaterapinė vonia baimės paleidimui iš savo kūno

Į šaukštą kastilijos muilo arba natūralios dušo žele įmaišykite:

  • 2 lašus Kiparisų e.a.
  • 2 lašus Vetiverijų e.a.
  • 2 lašus Apelsinų e.a.

Išmaišykite eterinius aliejus skystame muile, tuomet paskleiskite viską vonioje ir atsipalaiduokite 20 min.

Paskutinės pastabos

Aromaterapija gali būti puiki pagalba palaikyti emocinę pusiausvyrą. Drąsiai derinkite ją su relaksacijos pratimais, joga, kvėpavimu, meditacija ir kitais atpalaiduojančiais rūpinimosi savimi ritualais. Paprastai komplikuotų problemų sprendimai turi būti holistiški, apimantys visa gyvenimo būdą, mitybą, miegą, judėjimą, aplinkybes, mąstymą.

Atsakomybės prisiėmimas už savo savijauta sugrąžina mums ir galią kažką keisti, tačiau jei jūsų būsena yra itin rimta rekomenduoju kreiptis į psichologinės sveikatos profesionalą, kuris gales tinkamai įvertinti jūsų poreikius ir geriausią būdą kompleksiškai spręsti problemas. Priimti pagalbą tai ne silpnumas ir ne pasidavimas, priešingai, tai reiškia tolimesnes sprendimų paieškas nenuleidžiant rankų.

Siekiant geriausių rezultatų bei malonios ir saugios patirties labai svarbu naudoti autentiškus, grynus, nemodifikuotus eterinius aliejus, nes žmogaus įsikišimas tikrai negali pranokti ar patobulinti to, ką sukūrė Motina Gamta.

Kviečiu pasidalinti šiuo straipsniu į soc. mediją jei manote jog jis būtų įdomus ir naudingas jūsų draugams bei prenumeruoti svetainės najienlaiškį jei norėtumėte gauti informaciją apie rengiamus mokymus ir paskaitas, patarimus, receptus ir įkvėpimą bei leistis į asmeninio augimo ir aromatų pasaulį drauge. O jei esate pasirengusios aptarti jūsų poreikius, rasti galimybių ir sudaryti planą bei pradėti naudoti mano praktikoje pasiteisinusius ir rekomenduojamus Young Living kompanijos eterinius aliejus Susisiekite asmeniškai per FB messenger.

AromaPsichologijos kursai internetu 2021

Pirmieji gaukite visas naujienas

Išskirtiniai pasiūlymai ir nuolaidos, nauji straipsniai, webinarai ir renginiai visoje Lietuvoje. Registruodamiesi sutinkate gauti Linos Balsės naujienlaiškį.

Pasidalinti mintimis

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.