Eterinių aliejų veikimas – nuo emocijų išlaisvinimo iki DNR perrašymo

Vien terapinės kokybės eterinio aliejaus kvapas gali tiesiogiai paveikti viską nuo emocinės būsenos iki gyvenimo kokybės. Taip pat kvapas gali sukelti instinktyvią reakciją dėl to, kaip kvapai iššaukia prisiminimus. Kai aromatas įkvepiamas, milijonai olfaktorinių neuronų, išklojusių nosies vidų užfiksuoja jo molekules ir priverčia nervų sistemą pasiųsti signalą į skonio centrą, hipokampą ir migdolinį kūną (smegenų dalį, kurioje saugomi prisiminimai) bei į kitas smegenų limbinės skilties dalis, kurios kontroliuoja širdies ritmą, kraujo spaudimą, kvėpavimą, atmintį, streso lygį ir hormonų balansą. Visą tai nutinka per mažiau nei sekundę laiko ir tai reiškia jog eteriniai aliejai gali paveikti fizinė ir psichologinę žmogaus būseną.

Maža to, limbinė skiltis gali tiesiogiai aktyvuoti pogumburį, kuris dažnai vadinama valdančiąja liauka. Ši liauka yra viena svarbiausių smegenų dalių nes ji veikia kaip hormonų kontrolės centras. Pogumburis išskiria hormonus, kurie įtakoja viską nuo seksualinio potraukio iki energijos lygio. Augimo hormonų, seksualinių hormonų, skydliaukės hormonų gamyba ir neurotransmiterių kaip serotoninas išskyrimas valdomi pogumburio.

Dėl savo aromatų ir unikalios molekulinės struktūros eteriniai aliejai gali tiesiogiai stimuliuoti limbinę skiltį ir pogumburį. Inhaliacija su eteriniais aliejais gali numalšinti stresą ir emocines traumas, taip pat jie gali būti naudojami siekiant stimuliuoti hormonų gamybą. Tokia stimuliacija gali padidinti skydliaukės (mūsų energijos hormonas), augimo (jaunystės ir ilgaamžiškumo hormonas, bei kitų hormonų gamybą.

Pats naudingiausias terapinės kokybės eterinių aliejų naudojimo būdas yra ant odos (kai kuriuos reikia skiesti), nes jie lengvai įsisavinami ir pasklinda po visą organizmą per kelias minutes. Taip yra nes eterinių aliejų molekulės nepaprastai mažos. Viename lašelyje eterinio aliejaus yra vidutiniškai 40 milijonų trilijonų molekulių, kas yra maždaug po 40 000 molekulių kiekvienai mūsų kūno ląstelei. Taigi patepus česnakų eteriniu aliejumi pėdas, jau po 7 min. jaučiamas česnako kvapas iš burnos.


Kai kūnas yra išsibalansavęs, gryni, organiniai, terapinės kokybės eteriniai aliejai gali padėti ląstelėmis grįžti į joms natūralų vibracinį dažnį ir pakelti viso organizmo vibraciją, atkurti visų sistemų homeostazę.

Emocinė smegenų pusė reaguoja tik į kvapus

Smegenų dalis vadinama migdoliniu kūnu vaidina svarbų vaidmenį saugant ir išlaisvinant emocines traumas. Vienintelis būdas stimuliuoti šią liauką yra aromatais per uoslės pojūtį. Kitais žodžiais sakant – emocinė smegenų dalis reaguoja tik į kvapus, ne į žodžius, kurie gali būti ištarti, išgirsti ar perskaityti. Uoslės pojūtis tiesiogiai susijęs su emocinėmis būsenomis ir elgesio modeliais saugomais atmintyje dažnai dar nuo vaikystės.

Uoslė yra vienintelis iš penkių fizinių pojūčių, tiesiogiai susijusių su limbine smegenų skiltimi ir migdoliniu kūnu – emocijų valdymo centru. Nerimas, depresija, baimė, pyktis ir džiaugsmas, visos šios emocijos fiziškai kyla iš šios vietos. Tam tikri kvapai gali iššaukti prisiminimus ir emocijas anksčiau ne sąmoningai tai suvoksime. Kas liečia kvapus mes pirmiau reaguojame ir tik po to mąstome. Visi kiti fiziniai pojūčiai keliauja per gumburį (thalamus), kuris yra tarsi smegenų paskirstytojas nukreipiantis stimulus į smegenų žievę – sąmoningo mąstymo centrą ar kitas smegenų dalis.

Pirmieji 7 gyvenimo metai yra formuojamieji, sukuriantis pagrindą kuriuo remsis jau suaugusio žmogaus asmenybė ir elgesys. Tuo periodu patirtos emocinės traumos ir stresai dažniausiai vėlesnių neigiamų įvykių grandinės pradžia. Dažniausiai būtent praeitis kliudo mums judėti į priekį. Jei jaučiatės įstrigę ir vis kartojate negatyvų ciklą, greičiausiai kažkoks prisiminimas, nepripažinta ir neišjausta emocija ar trauma laiko jus tame cikle.

Daugelis holistinės medicinos ekspertų mano jog viskas vyksta taip: mes patiriame kažkokį stresą ar traumą, emocinis smegenų centras (limbinė skiltis) parenka vietą kur padėti tos emocijos energija iki būsime pasirengę su ja susitvarkyti. Tai gali būti ne pats migdolinis kūnas, pavyzdžiui pyktis dažniausiai sandėliuojamas kepenyse. Remiantis Daktare Carolyn Mein kiekvienas kūno organas turi savo unikalią dominuojančią vibraciją (plačiau apie emocijų ir kūno organų ryšį papasakosiu atskirame straipsnyje) ir emocijų saugojimui parenkamos vietos, kurių vibracija rezonuoja su emocijos vibracija.

Tas prisiminimas ir emocijos energija gali ten būti saugomi metų metus mums net nežinant. Tačiau laikui bėgant kepenims taps sunku atlikti savo funkcijas ir atsiras sutrikimų. Nesprendžiant problemos priežasties ir neišlaisvinus kepenis varginančios energijos laiku, nusilps imuninė sistema. Būtina išlaisvinti sukauptų emocijų energiją, kad organizmas galėtų grįžti į pusiausvyros ir harmonijos būseną.

Eteriniai aliejai leidžia pasiekti kūne sandėliuojamas ir galbūt seniai pamirštas ar užgniaužtas emocijas, kad galėtume jas pripažinti ir integruoti arba paleisti. Pamiršti prisiminimai ir užgniaužtos emocijos gali kelti chaosą mūsų gyvenime ir dažnai yra neįvertinta giluminė depresijos, nerimo ir baimių priežastis. Eteriniai aliejai padeda iškelti į paviršių ir paleisti tas emocijas, kad ir kur jos saugomos kūne ar energetinime lauke.

Reikia pastebėti, jog naudojant eterinius aliejus mes neištriname prisiminimų, mes išlaisviname įstrigusią energiją, kad visa energetinė sistema grįžtų į harmoningą būseną. Remiantis tradicine kinų medicina neigiamos emocijos yra tai, kas su laiku virsta psichologiniais ir fiziniais sutrikimais, tad išspręsdami problemos šaknį galime išvengti šių pasekmių.

Eteriniai aliejai yra ypač efektyvūs jei naudojami sinergiškai su papildančiomis terapijomis kaip:

 • Masažas
 • Energetinė terapija, pvyzdžiui Reiki
 • Jausmais paremta malda
 • Konsultavimas ir psichoterapija
 • Dieta ir organizmo valymo programos

Aromaterapija, kuomet naudojami terapinės kokybės, gryni ir natūralūs eteriniai aliejai gali padėti pasiekti neįtikėtinų rezultatų per stebėtinai trumpą laiką. Tačiau pastebima jog eteriniai aliejai veikia mūsų mintis, emocijas ir kūną giliausiai jei tampa kasdienio gyvenimo dalimi, t.y. naudojami nuolat.

Eterinių aliejų poveikis genetiniam kodui

Tokios emocijos kaip baimė ir nerimas kuria organizme rūgštinę terpę, kas aktyvuoja enzimą, įrašantį emociją į RNR šabloną ir perkelia jį į DNR. Taip, į mūsų genetinį kodą yra įrašomos visos mūsų emocijos ir nuo to momento jos tampa dominuojančiu mūsų gyvenimo faktoriumi, automatine reakcija ta pačia emocija į tuos pačius dirgiklius. Terapinės kokybės eteriniai aliejai nuraminą centrinę nervų sistemą per migdolinį kūną ir kankorėžinę liauką, suteikdami galimybę paleisti išsaugotas traumas ir emocijas iš genetinio kodo.

Tarp šimtų cheminių junginių sudarančių eterinius aliejus vieni įdomiausių ir vertingiausių yra terpenai. Jų yra trijų rūšių – Fenilpropanoidai, Monoterpenai ir Seskiterpenai.

Fenilpropanoidai sukuria nepalankias sąlygas organizme nedraugiškosioms bakterijoms, virusams ir grybeliams. Aš pati po apsilankymo svečiuose vis jaučiu jog nori suskausti gerklę, bet pasitepu eteriniais aliejais ir per 10 min beprasidedantis gerklės skausmas dingsta kaip nebuvęs. Jei kam aktualu dieną tepu R.C. mišiniu gerklę ir Thieves mišiniu padus, o arbatmedį garinu difuzoriuje, naktį tik gerklę po ranka turimu R.C. mišiniu.

Svarbiausia, kad Fenilpropanoidai nuvalo ląstelių receptorius, kad jos galėtų normaliai tarp savęs komunikuoti. Mūsų hormonų sistemos pusiausvyra iš esmės priklauso nuo aiškios komunikacijos organizme. Oregano aliejuje, kuris laikomas žaliuoju antibiotiku yra 60 proc. Fenilpropanoidų.

Monoterpenai, kurių gausu pipirmėtės ir frankincenso aliejuje bei kituose, turi tiek gydomųjų poveikių, kad neišvardinsi, tačiau svarbiausia jų dovana tai jau aptartas gebėjimas paveikti mūsų DNR. Žvelgiant iš fizinės pusės Monoterpenai sugeba perprogramuoti ląstelių dalijimosi metu klaidingai perrašytą informaciją (pasirodo perrašymo klaidų daroma ganėtinai daug ir jas organizmui svarbu ištaisyti, kol nekilo problemų). Iš esmės taip ir atsiranda vėžys – viena ląstelė su pažeistu DNR ir neteisingu elgesiu dalinasi toliau, kol tampa pakankamai dideliu galvos skausmu nesvarbu kur kūne randasi.

Tačiau būtent trečioji terpenų rūšis, Seskiterpenai iš tiesų suduoda smūgį toms nuo standarto nukrypusioms ląstelėms. Seskiterpenų gaus bosvelijų (Fankincense), sandalmedžio (Sandalwood), kedro (Cedarwood) pačiulių (Patchouli), miros (Myrrh) ir kituose aliejuose. Šios molekulės nugabena deguonį į audinius ir ląsteles. O vėžinėms ląstelėms, virusams ir bakterijoms nelengva egzistuoti deguonies prisotintoje aplinkoje. Kai Monoterpenai perprogramuoja klaidas genetiniame kode, Seskiterpenai ištrina klaidingą informaciją.

Štai dar įdomi informacija apie eterinių aliejų poveikį. Daugelis eterinių aliejų turi antibakterinių, antigrybelinių, antivirusinių, antiuždegiminių ir antioksidacinių savybių. Kai kurių eterinių aliejų antioksidacinė vertė tiesiog pribloškianti – 28 gramai gvazdikėlių eterinio aliejaus savo antioksicavinėmis savybėmis prilygsta 204 kilogramams morkų, 113 litrų mėlynių ir 181 litrui runkelių sulčių.

Taip pat kviečiu perskaityti straipsnį Kaip įsigyti Young Living aliejų didmenine kaina (su 24 proc. nuolaida)

YoungLiving ParduotuveLabai svarbu naudoti tik grynus, terapinės kokybės eterinius aliejus, kad patirtume visą jų teikiamą naudą. Mes esame fizinis rezultatas to, ką valgome, mąstome ir kuo tikime, tad bet ko į savo organizmą ir sąmonę įsileisti neverta, nei kalbant apie eterinius aliejus, nei apie mintis ir įsitikinimus.

Pirmieji gaukite visas naujienas

Išskirtiniai pasiūlymai ir nuolaidos, nauji straipsniai, webinarai ir renginiai visoje Lietuvoje. Registruodamiesi sutinkate gauti Linos Balsės naujienlaiškį.

Komentarai

 1. marija

  Siaip jau oreganas tai raudenelis… ir dar kiek zinau nera visuotinai nustatytu standartu eteriniu alieju reguliavimui taigi pats terminas „terapinis” nera visiskai teisingas. Straipsnis neblogas bet toli grazu ne prie geriausiu kuriuos man teko skaityti sia tema…

  1. Lina Balsė

   Dėkui už patikslinimą dėl oregano, visą literatūrą skaitydama anglų kalba, kartais nežinau kaip ką nors išversti ir kažkodėl pamaniau jog ir pas mus oreganas yra oreganas. Europoje yra reguliavimas eterinių aliejų gamybai – AFNOR (Association French Normalization Organization Regulation) ir ISO (International Standards Organization), kuriuos Young Living eteriniai aliejai ne tik atitinka, bet ir pranoksta.

    1. Lina Balsė

     Žinoma kad galima, juk jie nusako ne aukščiausią įmanomą kokybę, o minimalius jai keliamus reikalavimus. Kaip ir oro taršos standartai neliepia apskritai neteršti aplinkos, tik nurodo kokio taršos kiekio neviršyti. Taigi jei kokia nors kompanija įdiegs technologijas apskritai neteršiančias oro, jos pranoks standartus 🙂

 2. Lina

  Sveiki,sergant daug metu depresija ar yra įmanoma,kad aliejai gali padeti?ačiu

  1. Lina Balsė

   Esu tikra, jog kokybiški eteriniai aliejai gali padėti spręsti pačią problemos priežastį, nes už depresijos gali slypėti daug kas. Svarbiausia jog jie padeda išlaisvinti vidinius blokus, emocines traumas, negatyvias emocijas ir tarsi nusimesti visą sukauptą naštą, rasti pozityviausią savęs išraišką. Bet rimtiems rezultatams pasiekti nepakanka vieną kartą kažką pauostyti, reikia tinkamai parinkti aliejus ir naudoti juos bent tris savaites po 7-18 kartų per dieną, tepant ant tam tikrų taškų – tokia būtų rimta programa.

 3. Nadia

  Labai idomus straipsnis. Taciau kaip teisingai naudoti tas 3 alieju rusis turincias daug fenilpropanoidu, monoterpenu ir seskiterpenu? ar juos kartu naudoti ar kazkoki laiko tarpa kiekviena atskirai viena po kito, kad butu didziausia nauda?

  1. Lina Balsė

   Sveika Nadia, dėkui už puikų klausimą. Iš esmės nebūtina susitelkti į aliejų parinkimą vien dėl terpenų, ar kombinuoti tik tų aliejų, kurie nurodyti kaip pavyzdys, dėl terpenų kiekio. Jie visi turi šių medžiagų daugiau ar mažiau, aš siūlyčiau aliejus rinktis pagal jums aktualų poveikį. Galima pagal fizinius poveikius, pavyzdžiui Arbatmedį, Čiobrelį, Oregano, Theves mišinį ir R.C. mišinį ar tik kurį nors iš jų jei vargina peršalimo ar virusinės ligos, galima pipirmėtę jei nuo įtampos kyla galvos skausmas ir pavargus sunku susikaupti, reikia žvalumo, apsunkęs virškinimas. Norint dirbti būtent su emocijomis yra nuostabi eterinių aliejų linija Feelings kurioje parinkti eteriniai aliejai ir jų mišiniai veda per tam tikrą procesą padedantį gydyti emocines traumas ir atkurti vidinę harmoniją. O jei reikia kažko paprasto ir viename buteliuke vienareikšmiškai visiems atvejams rekomenduoju Frankincense aliejų, ne veltui jį naudoja dar nuo biblinių laikų ir mums pasisekė jog jis nebėra vien privilegijuotųjų ir karalių aliejus.

 4. Laura

  Aciu, Lina, labai idomus ir naudingas straipsnis – svarbu, kad aiskinant poveiki pasitelti ir moksliskai pagristi faktai. Tokiu budu eteriniu alieju nauda gali suprati net ir itin pragmatiski zmones, kurie nelinke prie ezoterikos. Skaitau tokius straipsnius savo vyrui, tada jam viskas tampa racionaliai paaiskinama ir taip jis pats noriai leidziasi eteriniu alieju ar kristalu terapijai.. 🙂 Tikiuosi tokiu idomiu ir aktualiu staipsniu bus ir toliau – naujaisiais metais, labai lauksime 🙂

  1. Lina Balsė

   Dėkui Laura, stengsiuosi nenuvilti savo auditorijos ir labai džiaugiuosi, kad straipsnis buvo įdomus ir naudingas.

Pasidalinti mintimis

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.