Švarūs ir saugūs namai – gaminame valymo priemones pačios

Vargu ar kam labai patinka valyti namus, bet visi mėgstame švarius ir sutvarkytus namus, kurie gaiviai ir maloniai kvepia.

Deja komerciniai prekybcentrių grindų ploviklių kvapas man kelia siaubą. Baisiau už juos yra tik tualeto gaivikliai… Rimtai, atsiprašau už išsireiškimą, tačiau natūralus š kvepia geriau nei tas pakalnučių kvapo purškiklis… Ir problema ne vien sintetiniai kvapai, kurie daro poveikį mūsų psichikai.

Jei įprasite skaityti perkamų produktų sudėtį ir pasidomėsite įeinančiais ingredientais nebekils ranka daugelio jų pirkti. Mano vyras Saulius pradėjęs skaityti etiketes kai kurių anksčiau įprastų dalykų namo nebeneša. Tokie įprasti ir kone visur esantys ingredientai kaip sodium lauryl sulfatas žinoma jog dirgina odą ir akis (o jį rasime ne tik buities valikliuose, bet ir šampūne) ir toksiškas aplinkai (jį ne šiaip sau naudoja insekticiduose). Tetrasodium EDTA yra konservantas sukurtas iš formaldehido (alergenas ir kancerogenas), leidžiančio valikliams įsiskverbti giliau. Jis taip pat prasiskverbia per odą ir patenka į kraujotaką. Net tai, kas nekaltai įvardinta „kvapiosios medžiagos” gali lakoniškai nusakyti eilę chemikalų, kurių gamintojai net neprivalo mums atskleisti ar įrodyti/garantuoti jų saugumo, o mes tomis „kvapiosiomis medžiagomis” kvėpuosime ir tepsimės ant savęs.

Mano mama neseniai atkreipė dėmesį jog apserga po generalinio namų tvarkymosi prieš didesnes šventes. Turint jau užterštą organizmą, sveikatos problemų, tam tikrą uždegimo lygį iki kritinės ribos dažnai tiek tereikia – papildomas įkvėptų skalbimo milteliuose ir valikliuose esantis toksinų krūvis galutinai išveda iš rikiuotės, o po to seka tolimesnis organizmo žalojimas stipriais vaistais kai viso to galima buvo išvengti saugant savo namų erdvę ir atidžiai skaitant etiketes visko, ką į juos parsinešime.


Taip, prekybos centrų lentynose ar specializuotose parduotuvėse atsiranda ekologiškų valiklių, netgi su probiotikais. Kainos nekomentuosiu, čia kaip kam… O ką jei apsieitume su pigiomis priemonėmis, kurių greičiausiai turime namuose ir pasidarytume efektyvių valymo priemonių, kurias panaudojus namai kvepės ne sintetiniais, o natūraliais ir maloniais aromatais?

Jei neturite kažkurio i minimų eterinių aliejų galite jį pakeisti kitu. Populiariausi ir efektyviausi namų valymui yra šie eteriai: citrina, laimas, apelsinas, čiobrelis, pipirmėtė, levanda, eukaliptas, arbatmedis, rozmarinas ir cinamonas.

Dar viena pastaba – kadangi eteriniai aliejai ardo plastiką kai gaminame kažką su eteriais kas bus vartojama į vidų ar ant odos tad labai svarbu naudoti stiklinius indus ir vengti plastikinių buteliukų. Bet namų valymui eteriai bus stipriai atskiesti ir jų ant savęs netepsime, tad tai nėra taip svarbu.

Pradėkime nuo priemonės 2 in 1 – tabletės šnypštukės tualeto valymui ir indaplovei

Jums reikės:

1 puodelio sodos

1/4 puodelio citrinų rūgšties

1 valgomojo šaukšto skysto kastilijos muilo

10 lašų citrinos eterinio aliejaus

Viską išmaišykite dubenyje su šluotele ir sudėkite į silikono formeles – tinka skirtos keksiukams, saldainiams ar pan. Gerai suspauskite, nubraukite perteklių, palikite išdžiūti ir sustingti parai laiko, o po to atsargiai išimkite ir sudėkite į sandarų indelį.

Skystas indų ploviklis

10 lašų baziliko eterinio aliejaus

10 lašų citrinos eterinio aliejaus

1/2 puodelio vandens

1/2 puodelio skysto kastilijos muilo

2 arbatiniai šaukšteliai sodos

Vandenį užvirinkite, lėtai įmaišykite į jį kastilijos muilą, leiskite minutę pastovėti ir ataušti, tuomet įdėkite sodą ir įlašinkite eterinius aliejus. Suplakite buteliuką prie naudojimą.

Šis valiklis puikiai nuplaus riebalus ir paliks indus švarius ir maloniai kvepiančius, tačiau ekstremaliai riebaluotiems atvejams galite išmėginti tokį receptą, kuris gaminamas analogiškai kaip ir pirmasis:

20 lašų citrinos eterinio aliejaus

5 lašai arbatmedžio eterinio aliejaus

10 lašų levandos eterinio aliejaus

1 puodelis skysto kastilijos muilo

1 puodelis vandens

2 valgomieji šaukštai sodos

Skalbimo priemonė

Nuo agresyviais chemikalais išskalbtų drabužių gali sudirbti jautresnė oda, ypač vaikučių. Yra nemažai atvejų kai pakeitus skalbimo priemonę stipriai sumažėjo egzema vaikams. Pamėginkime pasigaminti efektyvią priemonę iš paprastų medžiagų. Tikslingai nedėjau receptų su boraksu, nes yra informacijos jog tai ne tokia ir nekalta bei odai ar aplinkai nekenksminga priemonė.

Skysta versija, apie 7,5 litro:

100 lašų arba apie arbatinio šaukštelio pasirinktų eterinių aliejų

3/4 puodelio kastilijos muilo

1/2 puodelio skalbimo sodos (dar vadinama kalcinuota soda)

1/2 puodelio valgomosios sodos

Į kibirą įpilkite apie 3 cm vandens, supilkite sausus ingredientus, užpilkite dar vandens ir pasinaudokite mikseriu, kad viską gerai išmaišytumėte ir neliktų gumulėlių. Įlašinkite eterinius aliejus Pripilkite tiek vandens, kiek reikės galutiniame produkte. Tuomet įpilkite kastilijos muilą ir atsargiai išmaišykite ilgu mediniu šauktu, kad nesuputotų. Štai ir viskas, supilstykite į patogią tarą, naudokite apie 1/3 puodelio skalbimui ir pasiruoštos priemonės pakaks apie 96 skalbimams.

Sausa versija:

1/2 puodelio valgomosios sodos

1/2 puodelio citrinų rūgšties

1 puodelis skalbimo sodos (dar vadinama kalcinuota soda)

1/4 puodelis jūros druskos

1 kastilijos arba ūkiškas muilas

15 lašų citrinos ir 15 lašų arbatmedžio ar kitų jums patinkančių eterinių aliejų

Kastilijos ar ūkišką muilą sutarkuokite į smulkias drožles, taip pat galite pasitelkti maisto procesorių ir susmulkinti muilą su juo. Būna pirkti ir jau paruoštų ūkiško muilo drožlių. Sumaišykite visus ingredientus ir sudėkite į sandarų indą. Jei turite pridėkite ir „Silica gel” pakelių, kad apsaugoti nuo drėgmės ir nesušoktų į gumulus). Įprastam skalbimui naudokite valgomąjį šauktą skalbimo priemonės, itin purviniems rūbams 2 šaukštus.

Plytelių ir apnašų šveitiklis

1/2 puodelio sodos

1/2 puodelio 3% vandenilio peroksido

10 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus

Sumaišykite visus ingredientus, kad gautųsi pasta, įtrinkite į nešvarumus su kempinėle, galite palikti 5-10 min pastovėti jei susidūrėte su itin užsispyrusiu purvu ir nušveiskite.

Gaivi langų ir veidrodžių valymo priemonė

3 puodeliai distiliuoto vandens

1/4 puodelio spirito ar degtinės

1/4 puodelio acto

20 lašų pipirmėtės

Sumaišykite viską buteliuke su purkštuku, suplakite, purkškite ant langų ir nuvalykite popieriniais rankšluosčiais ar šluoste.

Universalus valiklis ypač tinkantis vonios kambariui, kriauklėms, tualetams kuriais neatsargiai pasinaudojo maži vaikai

Jums reikės buteliuko su purkštuku. Kadangi naudosime eterinius aliejus idealu būtų stiklinis buteliukas, bet sukitės su tuo, ką turite iki rasit geriau.

2 stiklinės šilto vandens – paprasto jei sunaudosite greitai, distiliuoto jei norite ilgesnio galiojimo

1 valgomasis šauktas valgomosios sodos

2 valgomieji šauktai skysto kastilijos muilo

10 lašų citrinos eterinio aliejaus

15 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus

Supilkite šiltą vandenį į savo buteliuką, įpilkite sodą, suplakite, toliau visi kiti ingredientai, vėl suplakite ir voila! Jūsų universalus valymo skystis paruoštas. Beje puikiai valo ir dėmes iš kilimo.

Purškiklis nuo pelėsio ir grybelio

Šie dalykai gali paversti namus nesaugiais gyventi. Neįtikėtina kiek negalavimų gali sukelti organizme apsigyvenę grybeliai savo išskiriamais toksinais. Tad jei jūsų namuose koks kampas ėmė pelyti nedelsdami spręskite problemą iš esmės (koks ten vamzdis praleidžia ar stogas kiauras, o gal ventiliacija prasta) ir naikinkite įsibrovėlį arba kraustykitės kitur.

Receptas paprastas, jums reikės buteliuko su purškikliu, geriausiai stiklinio.

1 puodelis balto acto

15 lašų citrinos eterinio aliejaus

15 lašų arbatmedžio eterinio aliejaus

Viską suplakite, nupurkškite reikiamą vieta, nušluostykite mikrofibros šluoste, nupurkškite dar kartą ir palikite nudžiūžūti.

Švelnus šveitiklis orkaitei, kriauklei, voniai ir kitur

3/4 puodelio sodos

1/4 puodelio skysto kastilijos muilo

1 valgomasis šauktas distiliuoto vandens

8 lašai citrinų eterinio aliejaus

5 lašai laimo eterinio aliejaus

Sumaišykite minkštą pastą ir laikykite sandariame inde paslėpusios nuo saulės spindulių. Prireikus naudokite pastą su kempinėle.

Skalbinių gaiviklis

1/4 puodelio distiliuoto vandens

3 valgomieji šaukštai degtinės arba hamamelio ekstrakto

20 lašų levandos eterinio aliejaus

15 lašų frankincenso (bosvelijos) eterinio aliejaus

Viską sumaišykite nedideliame buteliuke su purkštuku ir purkškite kvapnią miglą ant rankšluosčių, patalynės, pagalvių.

Tualeto gaiviklis

Mėgstantiems daugmaž tradicinį purškiklio formatą reikės stiklinio buteliuko su purškikliu. Pripilkite jį distiliuoto vandens ir įlašinkite 15-20 lašų mėgstamo eterinio aliejaus. Prieš naudojimą suplakite ir papurkškite keletą kartų į orą.

Tingintiems ir labai užimtiems paprasčiausias būdas – kaskart padėjus naują tualetinio popieriaus ruloną įlašinkite kelis lašus eterinio aliejaus į vidinę dalį ant kartoninės tūtos. Aliejus natūraliai garuos ir ne tik skleis malonų kvapą bet ir naikins ore esančias bakterijas.

Young Living Thieves universalus valiklis koncentratasO jei jums visai nepatinka pačioms kažką maišyti, gaminti, norisi pirktinio, bet saugaus, sveiko ir natūralaus…

Thieves universali valymo priemonė-koncentratas praktiškai viskam. Kamštukas jo į buteliuką vandens su purkštuku ir tai universali purškiama valymo priemonė virtuvės stalviršiams, per kuriuos perbėgo katinas einantis į lauką, kriauklėms, grindims. Grynas dėmėms, su soda jei reikia pašveisti, pagramdyti ką nors. Su cinamono, citrinos, eukalipto, rozmarino ir gvazdikėlio eteriniais aliejais. Namai skaniai kvepia, bet ne tik krape esmė, kai kvepia natūralūs eteriniai aliejai jie nemaskuoja kvapų, jie naikina bakterijas ore.

Pas mus grindis siurbia ir plauna vyras, nemanau, kad dar kas nors per savo gyvenimą yra pirkęs tiek siurblių, o praėjusį mėnesį gavau nurodymą užsakyti Thieves universalią valymo priemonę. Naudoja, patenkintas, taigi patikrinta ir aprobuota vyro 🙂

Taip pat Thieves linijoje yra indų ploviklis ir skambimo skystis, įprastiniai ir skysti muilai, tad iš esmės galima visą didelį kiekį skirtingų valiklių pakeisti šiomis keliomis priemonėmis, kurios bus saugios jums ir aplinkai. Norintys informacijos kaip įsigyti Young Living namų švaros priemonių ir/ar terapinės kokybės eterinių aliejų parašykite savo kontaktus komentaruose ir aš parašysiu arba paskambinsiu jums. Asmeninė informacija nebus publikuojama.

Daugiau informacijos apie aromaterapiją pradedantiesiems, nors gali būti aktualu ir jau šį bei tą gyvenime uosčiusiems skyrelyje Aromaterapijos pradmenys.

Pirmieji gaukite visas naujienas

Išskirtiniai pasiūlymai ir nuolaidos, nauji straipsniai, webinarai ir renginiai visoje Lietuvoje. Registruodamiesi sutinkate gauti Linos Balsės naujienlaiškį.

Komentarai

  1. Donata

    Laba diena Lina,
    noreciau pasiklausti kur perkat kastilijos muila?

    1. Lina Balsė

      Sveika Aldona, galima užsisakyti iš Young Living per mano rekomendavimo nuorodą, kad gauti 24 proc. nuolaidą. susisiekime ir aš jums suteiksiu visą informaciją ir padėsiu užsisakyti.

Pasidalinti mintimis

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.