Saulės dilema: visa tiesa apie apsauginius kremus nuo saulės ir kaip pasirinkti saugiausią ir natūraliausią
Sveiki, mano draugai saulės mylėtojai! Kaip visi žinome, saulė gali būti ir draugas, ir priešas. Ji suteikia mums būtino vitamino D, pakelia nuotaiką, bet per daug saulės gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant odos vėžį.
Neseniai, artėjant 40-tam gimtadieniui, vasaros metu pradėjau nešioti plačias skrybėles, o mano šių metų pasižadėjimas – visada naudoti apsauginį kremą nuo saulės. Bent jau ant veido, nes juk suprantate – pirmosios raukšlelės, stangrumo praradimas… Ir mano neseniai padarytas atradimas, kad kiekviena rožinė dėmelė po aknės dėl mėlynos šviesos įtakos linkusi virsti nuolatine ruda dėme. Tai vadinama použdegimine hiperpigmentacija. Šią žiemą įdėjau tiek daug pastangų, kad pašviesinčiau savo odą, tad norisi judėti ta linkme toliau. Taigi koks verdiktas ir saulės dilemos sprendimas? Nerkime giliau nei odos paviršius!
Saulės spindulių spektras: poveikis odai ir sveikatai
Saulės šviesa, nors dažnai siejama tik su jos UV (ultravioletiniu) komponentu, iš tikrųjų susideda iš daug platesnio šviesos spektro. Kiekviena iš šių šviesos bangų ilgių turi unikalų poveikį mūsų odai.
UVA spinduliai: Šie ilgųjų bangų spinduliai prasiskverbia giliai į dermą – storiausią odos sluoksnį. Neapsisaugojus nuo jų poveikio, oda gali per anksti pasenti ir pradėti raukšlėtis, tai vadinama fotosenėjimu. Be to UVA spinduliai slopina imuninę sistemą. UVA spinduliai taip pat gali sustiprinti UVB spindulių kancerogeninį poveikį ir vis dažniau laikomi savarankiška odos vėžio priežastimi.
UVB spinduliai: Šie trumpųjų bangų spinduliai degina paviršinius odos sluoksnius ir atlieka esminį vaidmenį vystantis odos vėžiui. UVB spindulių intensyvumas priklauso nuo sezono, vietovės ir paros laiko.
Mėlynoji šviesa (didelės energijos regimoji šviesa): Šios šviesos yra ir patalpų apšvietime, ir saulės šviesoje. Dėl per didelio poveikio gali būti pažeista oda, įskaitant spalvos pokyčius, uždegimą ir odos paviršiaus susilpnėjimą. Ji taip pat gali sustiprinti hiperpigmentaciją po spuogų.
Raudona šviesa: Įrodyta, kad raudonos šviesos terapija, dažnai naudojama odos gydymui, skatina odos regeneraciją, mažina uždegimą ir užkerta kelią odos senėjimui. Taip yra dėl jos gebėjimo skatinti kolageno gamybą, o šis baldymas yra labai svarbus odos elastingumui ir stangrumui palaikyti.
Gydomoji saulės galia ne tik odai
Nors labai svarbu saugoti odą nuo per didelio saulės spindulių poveikio, saulės šviesa turi didžiulę įtaką mūsų bendrai sveikatai. Pavyzdžiui, UVB spinduliuotė būtina, kad mūsų organizme natūraliai gamintųsi vitaminas D. Vitaminas D yra būtinas kaulų sveikatai, imuninės sistemos veiklai ir yra susijęs su geresne nuotaika.
Be to, saulės spinduliai atlieka svarbų vaidmenį sinchronizuojant mūsų vidinius bioritmus arba cirkadinius ritmus. Reguliarus saulės spindulių poveikis, ypač rytais, gali pagerinti miegą ir bendrą savijautą, nes reguliuoja melatonino – hormono, kuris yra atsakingas už miegą – gamybą mūsų organizme.
Giliai mūsų ląstelėse esančios organelės, vadinamos chromatoforais, reaguoja į tam tikro ilgio šviesos bangas. Ši fotobiomoduliacija gali turėti įtakos ląstelių funkcijoms, galinčioms paskatinti žaizdų gijimą, skausmo mažinimą ir kai kurių formų uždegimo slopinimą.
Apibendrinant galima teigti, kad nors saulė gali kelti pavojų mūsų odos sveikatai, ji taip pat teikia daug naudos. Kaip ir visais kitais atvejais, svarbiausia yra pusiausvyra. Apsaugos nuo saulės priemonės gali padėti apsaugoti odą, tačiau kartu leisti pasinaudoti daugeliu saulės spindulių teikiamų privalumų. Tačiau svarbu suprasti, kad ne visi apsauginiai kremai nuo saulės yra lygiaverčiai. Naujausi, į apsauginių kremų nuo saulės įeinančių ingredientų, tyrimai skatina įsigilinti bei atsakingai rinktis saugiausias ir natūraliausias alternatyvas.
Kaip pasirinkti – Geri, blogi ir bjaurūs apsauginiai kremai nuo saulės
Apsauginius kremus nuo saulės galima suskirstyti į du tipus: cheminius ir mineralinius.
Cheminės apsaugos nuo saulės priemonės sugeria saulės spindulius, o mineralinės apsaugos priemonės juos atspindi. Skamba paprastai, tiesa? Tačiau įtaka jūsų sveikatai gali būti labai reikšminga.
Daugelyje dažniausiai naudojamų apsaugos nuo saulės priemonių yra cheminių filtrų, kurie gali kelti pavojų sveikatai. Susipažinkime su dažniausiai pasitaikančių „blogiukų” sąrašu:
- Oksibenzonas: Ši dažnai naudojama sudedamoji dalis siejama su hormonų veiklos sutrikimu ir yra kenksminga jūrų gyvūnijai.
- Avobenzonas: Jis veiksmingai sugeria žalingus UVA spindulius, tačiau saulėje gali suirti ir išsiskirti pavojingus laisvuosius radikalus.
- Oktinoksatas: Jis žinomas dėl endokrininę sistemą trikdančių savybių, gali paveikti skydliaukės ir reprodukcinę sistemas.
- Homosalatas: Homocilatas: dar vienas galimas endokrininės sistemos trikdytojas, jis kaupiasi organizme greičiau, nei gali būti pašalintas.
- Oktokrilenas: Veikiamas saulės spindulių, jis gali gaminti kenksmingus laisvuosius radikalus, kurie gali pažeisti ląsteles ir sukelti odos senėjimą.
- Parabenai: Šios cheminės medžiagos, naudojamos kaip konservantai, siejamos su hormonų veiklos sutrikimu.
- Ftalatai: Jie padeda kremui prilipti prie odos, tačiau yra susiję su reprodukcinės sistemos problemomis.
- Dirbtinės kvapiosios medžiagos: Kvapiosios medžiagos: gali sukelti alergiją ir kitą odos sudirginimą.
- Nanodalelės: Nustatyta, kad jos naudojamos kai kuriuose mineraliniuose apsauginiuose kremuose nuo saulės, tačiau dėl dalelių dydžio jos prasiskverbia per odą į organizmą ir pažeidžia ląsteles. Taip pat kelia pavojų vandens organizmams.
Young Living SPF 50 mineralinis kremas apsaugai nuo saulės
Atsižvelgiant į tai, kad cheminiai kremai nuo saulės gali kelti rimtų rizikų sveikatai, verta pagalvoti apie saugesnes ir natūralesnes alternatyvas. Vienas iš tokių gaminių yra „Young Living” SPF 50 mineralinis apsauginis kremas nuo saulės. Jis suteikia plataus spektro apsaugą naudojant ne nano cinko oksidą, kuris ne sugeria, o atspindi kenksmingus spindulius.
- Ne nano cinko oksidas: Suteikia fizinę apsaugą nuo saulės, yra saugus koralų rifams ir neįsiskverbia į odą.
- Šlamučių eterinis aliejus: Žinomas dėl savo odą jauninančių savybių.
- Morkų sėklų aliejus: Turtingas antioksidantų, padeda maitinti ir atjauninti odą.
- Smilkalinių vosvelijų eterinis aliejus: padeda pagerinti odos tonusą ir išlaikyti sveiką odos išvaizdą.
- Aviečių sėklų aliejus: Suteikia odai maitinamųjų savybių, jame gausu antioksidantų.
Young Living LavaDerm purškiklis po saulės vonių
Young Living LavaDerm purškiklis po deginimosi yra puikus pasirinkimas vasaros nuotykiams ir atostogoms. Sukurtas atnaujinti ir atgaivinti odą po buvimo saulėje, jis sujungia kruopščiai atrinktų natūralių ingredientų, kurių kiekvienas turi specifinį poveikį jūsų odai, poveikį:
- Levandų eterinis aliejus: žinomas dėl savo raminamųjų savybių, jis skatina gijimą, padeda sumažinti paraudimą ir sudirgimą.
- Alavijas padeda atkurti ir išlaikyti odos drėgmę, maloniai vėsina ir padeda atkurti saulės poveikio pažeistą odą.
- Šlamučių eterinis aliejus žinomas dėl savo odą atjauninančių savybių ir palaiko sveiką odos išvaizdą, todėl yra puikus pasirinkimas odos priežiūrai po saulės.
- Morkų sėklų aliejus (ne eterinis, o riebusis) puikus antioksidantų šaltinis, jis puikiai jaunina ir regeneruoja odą. Jis taip pat pasižymi natūraliomis SPF savybėmis.
- Karališkasis Havajų sandalmedžių eterinis aliejus padeda atstatyti giliųjų odos sluoksnių drėgmės lygį, nuraminti ir pamaitinti sausą ar saulės paveiktą odą. Turi savybę šviesinti odą.
- Smilkalinių bosvelijų eterinis aliejus palaiko odos sveikatą ir jaunatvišką išvaizdą, gali padėti sumažinti odos atspalvių netolygumus, todėl yra naudingas po deginimosi saulėje.
Sujungęs šiuos ingredientus į patogų buteliuką su purškikliu, LavaDerm After-Sun Spray purškiklis po saulės poveikio suteikia greitą pagalbą saulės paveiktai odai ir skatina sveikos odos atsistatymą. Tai apgalvotas geriausių gamtos produktų mišinys, skirtas maitinti, drėkinti ir atjauninti odą po saulės spindulių. Todėl kitą kartą, kai eisite į paplūdimį ar praleisite dieną lauke, būtinai turėkite po ranka LavaDerm purškiklį po saulės vonių.
Pasidaryk pati – Apsaugos nuo saulės ir odos priežiūros po deginimosi receptai
Kurti savo apsaugos nuo saulės priemones gali būti smagus procesas leidžiantis atsižvelgti į savo odos poreikius ir aromatines preferencijas. Štai keletas receptų, kuriuos kviečiu išbandyti:
Mineralinis kremas nuo saulės su migdolų ir kokosų aliejumi
Sudedamosios dalys:
1/2 puodelio migdolų arba alyvuogių aliejaus
1/4 puodelio kokosų aliejaus
1/4 puodelio bičių vaško
2 šaukštai cinko oksido
1 arbatinis šaukštelis morkų sėklų eterinio aliejaus
1 arbatinis šaukštelis vitamino E aliejaus
2 valgomieji šaukštai taukmedžio sviesto
Gaminimo eiga:
Sumaišykite visas sudedamąsias dalis, išskyrus cinko oksidą. Įdėkite stiklainį į puodą su vandeniu ir švelniai kaitinkite, kol ingredientai ištirps. Nuimkite nuo ugnies, sudėkite cinko oksidą, gerai išmaišykite ir laikykite vėsioje vietoje.
Mineralinis kremas nuo saulės su taukmedžio sviestu ir aviečių sėklų aliejumi
Sudedamosios dalys:
1/2 puodelio taukmedžio sviesto (natūralus SPF 4-6).
1/4 puodelio kokosų aliejaus (natūralus SPF 4)
1/4 puodelio bičių vaško
2 valgomieji šaukštai nano cinko oksido
1 valgomasis šaukštas aviečių sėklų aliejaus (natūralus SPF 25-50)
1 arbatinis šaukštelis vitamino E aliejaus
Gaminimo eiga:
Sudėkite visus ingredientus, išskyrus cinko oksidą, į stiklainį. Įdėkite stiklainį į puodą su vandeniu ir švelniai kaitinkite, kol ingredientai ištirps. Nuimkite nuo ugnies, sudėkite cinko oksidą, gerai išmaišykite ir laikykite vėsioje vietoje.
Natūralus apsauginis aliejus nuo saulės su raudonųjų aviečių aliejumi ir mira
Sudedamosios dalys:
1/2 puodelio simondsijų aliejaus (SPF 4-6)
1/4 puodelio raudonųjų aviečių sėklų aliejaus (SPF 28-50)
10 lašų miros eterinio aliejaus (natūralios SPF savybės, nors dėl tikslaus kiekio diskutuojama)
15 lašų šlamučio eterinio aliejaus
10 lašų smilkalinių bosvelijų eterinio aliejaus
Gaminimo eiga:
Sumaišykite visus aliejus stikliniame indelyje. Tepkite gausiai ir pakartotinai kas 2 valandas arba dažniau, jeigu plaukiojate ar daug prakaituojate.
Pastaba: Nors šiuose apsaugos nuo saulės receptuose yra ingredientų, turinčių natūralių apsaugos nuo saulės savybių, jie nebuvo laboratoriškai išbandyti, siekiant nustatyti tikslią SPF apsaugą. Visada tepkite gausiai, dažnai ir naudokite papildomus apsaugos nuo saulės būdus, pavyzdžiui, nuo saulės apsaugančius drabužius ir pavėsį didžiausio saulės aktyvumo valandomis, o turint jautrią šviesią odą bei planuojant ilgai būti saulėje naudokite komercinius apsauginius kremus nuo saulės.
Gaivinantis purškiklis po deginimosi saulėje
Sudedamosios dalys:
1 puodelis alavijo gelio
1/2 puodelio levandų hidrolato
10 lašų levandų eterinio aliejaus
10 lašų pipirmėčių eterinio aliejaus
Gaminimo eiga:
Sumaišykite visas sudedamąsias dalis purškiamajame buteliuke. Prieš kiekvieną naudojimą gerai suplakite ir purkškite ant odos pagal poreikį po buvimo saulėje.
Išvados ir kontaktinė informacija
Jūsų oda yra didžiausias jūsų organas, todėl nusipelno, kad ja rūpintumėtės. Kai sprendžiame saulės dilemą, akivaizdu, kad turime būti informuoti apie galimus pasirinkimus ir aktyviai saugoti savo odą. Nors saulė teikia daug naudos sveikatai, per ilgas buvimas saulėje gali sukelti neigiamų pasekmių.
Laimei, turime galimybę rinktis odai ir aplinkai draugiškesnius produktus ir pereiti prie mineralinių apsaugos nuo saulės priemonių. „Young Living” mineralinis apsauginis kremas nuo saulės SPF 50 suteikia patikimą augalinės kilmės apsaugą be kenksmingų cheminių medžiagų. O Young Living LavaDerm purškiklis po saulės nuramins, atgaivins ir sudrėkins odą po saulės vonių ir padės jai lengviau atsistatyti.
Jei norėtumėte užsisakyti Young Living produktus nuo ir po saulės arba susipažinti su aukščiausios kokybės eteriniais aliejais, nedvejodami susisiekite su manimi per „Instagram” arba „Facebook„. Pasitikime saule drąsiai su sąjungininkais iš motinos gamtos. Tikiuosi ši informacija jums buvo naudinga ir toliau palaikysime ryšį, nekantrauju išgirsti apie jūsų vasaros planus ir sveikatos tikslus!
Informacijos šaltiniai ir papildoma informacija
- UV Radiation and the Skin
- The Known Health Effects of UV
- Blue Light and Skin: What’s the Effect?
- Red Light Therapy: Effectiveness, Uses, and More
- Vitamin D: What’s the “right” level?
- The Role of Sunlight Exposure in Regulating Vitamin D Status and the Circadian Clock
- Photobiomodulation: Implications for Anesthesia and Pain Relief
- The Trouble with Oxybenzone and Other Sunscreen Chemicals
- Avobenzone and Octocrylene – The photostability issue
- Potential Endocrine Disruption and Low-Dose Concentrations of Organic UV-Filters
- The sunscreen agent homosalate disrupts cellular signaling
- Octocrylene, a neglected photoallergen
- Parabens and Human Epidermal Growth Factor Receptor Ligand Cross-Talk in Breast Cancer Cells
- The Endocrine Disrupting Effects of Phthalates
- Fragrance Allergens in ‘Specific’ Cosmetic Products
- Nanoparticles: impact on environment and human health
- Safety of Zinc Oxide as a Sunscreen
Add A Comment