Bentonito molis sveikoms dantenoms ir dantims

Ilgus amžius žmonės visus savo poreikius patenkindavo pasitelkę Motinos Gamtos dovanas – maistui, drabužiams, prieglobsčiui, grožiui ir sveikatai. Vienas iš seniausiai naudojamų gamtos dovanų yra bentonito molis. Šis mineralais gausus molis turi nuostabių terapinių savybių ir yra populiarus ingredientas odos ir plaukų priežiūros priemonėse, o taip pat ir burnos bei dantų priežiūroje. Bentonito molis gali labai pasitarnauti mūsų dantims ir dantenoms.

Ir kur gaunamas bentonito molis?

Bentonitas yra vulkaninės kilmės molis. Didžiausias jo šaltinis yra Fort Benton, Vajomingo valstijoje, JAV, pagal šią radimvietę jis ir pavadintas. Šie vulkaniniai pelenai yra natūralių mineralų kaip silicis, kalcis ir magnis lobynas.

Bentonito molio nauda – savybė sugerti ir pašalinti toksinus

Bentonito molio molekulės turi neigiamą elektrinį krūvį kai toksinai ir nešvarumai (taip pat virusai, parazitai, grybelis, bakterijos ir kt.) paprastai turi teigiamą krūvį. Stipriai absorbuojantis, kempinę primenantis, neigiamą krūvį turintis bentonito molis kaip magnetas pritraukia ir suriša teigiamą krūvį turinčius toksinus ir nešvarumus. Kas taip pat šaunu jog jis neliečia neigiamą krūvį turinčių maistinių medžiagų.

Remineralizuoja dantų emalį

Bentonito molis turi itin naudingų mineralų reikalingų atstatyti nuolat besidėvintį dantų emalį. Taip, emalis dėvisi, bet taip pat yra nuolat atstatinėjamas ir dantys bus sveiki ir puikios būklės ne jų nenaudojant ir valgant tik tyreles, o naudojant juos pagal paskirtį ir turint iš ko atstatyti stiprų sveiką emalį. Beje kai bakterijos ir kiti įsibrovėliai puola mūsų dantų paviršių, jie ardo mineralų gausų emalį. Mūsų organizmas naudoja seilėse esančius mineralus atstatyti emalį ir taip vyksta vyksta amžina kova. Jei pusiausvyra nusvyra bakterijų pusėn, jei mes valgome nekokybišką, mažai vertingų mineralų turintį maistą, kuris labiau maitina blogąsias bakterijas nei mus, dantis pažeidžia ėduonis. O bentonito molis gali padėti mums remineralizuoti dantų emalį ir tokiu būdu užgydyti nežymius emalio pažeidimus ir pradinį ėduonies etapą.


Šarminimas užkerta kelią ėduoniui

Greta aprūpinimo emalio atstatymui reikiamais mineralais, bentonito molio mineralai padeda neutralizuoti rūgštis burnos ertmėje. Skaidant cukrų išsiskiriančios rūgštys silpnina dantų emalį, kas padeda bakterijoms suklestėti ir sukelti rimtus danties pažeidimus. Šio molio mineralai neutralizuoja rūgštis ir pakelia burnos pH.

Švelnus paviršiaus poliravimas

Supersmulkios bentonito molio dalelės labai efektyviai poliruoja dantis. Būdamos tokios smulkios jos švelniai valo ir poliruoja paviršiu kai agresyvesnės abrazyvinės dalelės galėtų pažeisti emalį. Tad naudojant bentonito molį dantų priežiūrai jie bus švelnūs ir slidūs tarsi ką tik po dantų higienos.

Pasigaminkite natūralią dantų pastą

Jums reikės:

  • ¼ puodelio kokosų aliejaus
  • 1 valg. šaukšto maistinės sodos
  • 2 valg. Šaukšto bentonito molio
  • 20 lašų eterinių aliejų
  • 1 valg. Šaukšto ksilitolio arba ½ šaušktelio stevijos (nebūtina)

Darbo eiga:

Nedideliame dubenyje sumaišykite visus ingredientus, laikykite guminėje tūubelėje arba stikliniame ir sandariai uždaromame indelyje. Valykitės šia pasta dantis po 2 minutes 2-3 kartus per dieną.

Arba išmėginkite dantų valymo miltelius

Jums reikės:

  • 10 lašų eterinių aliejų
  • ¼ puodelio karšto distiliuoto vandens
  • 1 valg. šaukštas kokosų aliejaus
  • 1/3 puodelio bentonito molio
  • 5 arb. šaukštelio stevijos miltelių
  • 1/4 arb. šauktelio Himalajų druskos

Taip pat jums reikės stiklinio indelio gautiems dantų valymo milteliams, mažesnio ir vidutinio stiklinio dubens maišymui, maisto smulkintuvo.

Darbo eiga:

Sumaišykite eterinius aliejus mažame stikliniame indelyje ir atidėkite. Vidutiniame dubenyje sumaišykite karštą vandenį, kokoso aliejų ir leiskite pastovėti kol aliejus ištirps. Įdėkite bentonito molį, steviją ir druską į maisto smulkintuvą ir gerai permaišykite. Pridėkite vandens ir kokoso aliejaus mišinį etapais ir gerai sumaišykite. Veikiant smulkintuvui įpilkite eterinius aliejus ir luktelkite ar kelias sekundes kol išsimaišys. Mišinys turėtų būti granuliuotas ir vos vos drėgnas. Laikykite stikliniame indelyje su sandariu dangteliu. Uždėkite ant drėgno dantų šepetėlio ir valykite kaip įprastai.

Šis receptas gali būti paverstas į pastą jei maišant pridėsite daugiau kokosų aliejaus iki norimos konsistencijos.

Dantų priežiūrai tinkamiausi eteriniai aliejai

Šie eteriniai aliejai puoselės dantenų sveikatą, užtikrins malonų aromatą ir skonį. Įšmėginkite šiuos eterinių aliejų derinius arba kurkite savo.

  • Bergamot, Lemon, Grapefruit
  • Orange, Clove, Peppermint, Spearmint,
  • Cinnamon Bark, Clove, Orange
  • Roman Chamomile, Spearmint, Wintergreen
  • Frankincense, Lime, Myrrh

O kam gaminti savo kai galiu nusipirkti parduotuvėje?

Tikėjausi jog tai savaime suprantama ir nereikės paskutinės dalies, bet jei jau kyla toks klausimas, aptarkime dažniausiai dantų pastose randamus toksiškus ir sveikatai kenksmingus ingredientus. Jei atrodo jog čia nieko tokio, yra nustatytos saugios leistinos normos – pamėginkite paieškoti tyrimų įvertinančių suminį visų saugiomis ir leidžiamos dozėmis naudojamų cheminių medžiagų poveikį per ilgesnį laiką. Sutaupysiu jums laiko ir pasakysiu jos tokių nėra, niekas negali įvertinti jūsų asmeniškai naudojamų produktų kiekio, dažnumo ir įvairovės. Be to kai kurios kenksmingos medžiagos kaupiasi organizme per ilgą laiką ir kai prasideda sveikatos problemos net nekyla mintis surišti jų su vieno ar kito produkto naudojimu. Taigi top 7 medžiagos, kurių jūs vargu ar norite savo organizme ir dantų pastoje:

1. Fluoridas

Ar žinojote jog fluoritas (konkrečiai sodium fluoride) yra laikomas receptiniu vaistų Amerikos Maisto ir Vaistų Administracijos (FDA). Dantų pastos su fluoridu ne šiaip sau turi perspėjimą nurijus didesnį kiekį nei standartiškai naudojamą dantų valymui (o daugelis žmonių naudoja daugiau nei tą žirniuko dydžio kiekį valydami dantis) būtina kreiptis į medikus ar apsinuodijimų centrą.

Per didelis fruorido kiekis sukelia dantų ir kaulų fluorozę. Vizualiai tai matosi kaip baltos dėmelės ant dantų. Dantų ir kaulų fluorozė daro juos mažiau elastingus, kietesnius ir su laiku labiau linkusius į lūžius. Be to fluoritas yra neurotoksinas. Mokslininkai ištyrė fluorido kiekį 299 besilaukiančių moterų ir jų vaikų nuo 6 iki 12 metų amžiausorganizme. Aukštesni fluorido kiekiai organizme sutapo su žemesniais IQ testo rezultatais. 2014 metais fluoridas pripažintas neurotoksinu įtakojančiu vaikų raidą.

Taip pat jis įtakoja prieskydinės liaukos veiklą ir rezultate gali sukelti kalcio trūkumą kauluose ir per dideles kalcio koncentracijas kraujyje, kas daro kaulus trapesniais. Tarptautinė burnos medicinos ir toksikologijos asociacija (IAOMT) perspėja ir dėl kitų su fluoridu susijusių pavojų sveikatai, pavyzdžiui aknės ir kitų odos problemų, arteriosklerozės ir arterijų užkalkėjimo, aukšto kraujospūdžio, širdies nepakankamumo, reprodukcinės sveikatos problemų ir žemesnio vaisingumo bei ankstyvos lytinė brandos mergaitėms, skydliaukės disfunkcijos, kaulų ir sąnarių problemų kaip osteoartritas ir kaulų vėžys, neurologinės problemos galimai sukeliančios dėmesio deficito sindromą

Su fluoridu, kaip ir su daugeliu medžiagų, tik kiekis nulemia ar tai bus vaistas ar nuodas. Kiekvieno asmens, miesto, šalies situacija skirtinga ir ar reikia papildomo fluorido sutvirtinti dantų emaliui, ar yra tinkama mityba, kuri leidžia natūraliai remineralizuoti dantis, ar yra žinių ir geri dantų higienos įpročiai bei priėjimas prie stomatologinių paslaugų gali lemti skirtingą atsakymą ar tikslinga naudoti dantų pastas su fluoridu, ar ne.

2. Dirbtiniai saldikliai

Sorbitolis – skystis neleidžiantis dantų pastai sudžiųti yra vidurius laisvinanti medžiaga ir vaikams gali sukelti viduriavimą. Sacharinas siejamas su šlapimo pūslės vėžiu, smegenų augliais ir limfoma tyrimuose atliktuose su graužikais. Vietoje to saugiau rinktis steviją arba ksilitolį kaip natūralias alternatyvas. Ksilitolis skatina seilių išsiskyrimą ir tuo mažina bakterijų burnoje, tad prisideda prie dantų apsaugos.

3. Sintetiniai dažikliai

Daugelis sintetinių dažiklių išgaunami pasitelkiant akmens anglies dervą. Tik 7 spalvos yra likusios FDA (Amerikos maisto ir vaistų administracijos) patvirtintame sąraše, visos kitos įvardintos kaip kenksmingos. Geltona #5 šiuo metu tyriama dėl ryšių su hiperaktyvumu, nerimu, migrena ir vėžiu. Taigi ar dantų pastai būtina būti spalvotai ar tai neturi jokios reikšmes jos funkcijai?

4. Sodium lauryl sulfate (SLS)

Pradžioje naudota valyti grindims ši putojanti valymo medžiaga sukelia mikroskopinius burnos gleivinės įtrūkimus, kurie gali virsti opelėmis. Jis gali būti išgautas tiek iš natūralių šaltinių kaip kokosų ar palmių aliejaus, bet yra labai agresyvus mūsų odai.

5. Carrageenan

Išgaunamas iš raudonų jūros dubmlių ir naudojamas siekiant sutirštinti dantū pastą, tačiau yra siejamas su skrandžio ir žarnyno uždegimu, opomis ir net žarnyno vėžiu remiantis tyrimais su laboratoriniais gyvūnais. Net maistinės kokybės carageenan siejamas su atsparumu insulinui ir gliukozės netoleravimu pelių organizme.

6. Propylene glycol

Tai pagrindinis aktyvusis antifrizo ingredientas ir yra naudojamas suminkštinti kosmetiniams produktams. Jis siejamas su žala centrinei nervų sistemai, kepenims ir širdžiai.

7. Triclosan

Triclosanas naudojamas kūno priežiūros produktuose siekiant išvengti bakterijų dauginimosi. Amerikos maisto ir vaistų administracijos (FDA) Uždraudė jį naudoti kūno priežiūros produktuose 2017 metais, bet dar yra šalių ir produktų, kur jis naudojamas, tame tarpe ir kai kuriose dantų pastose.  Tyrimai rodo trichlosano ryšį su susilpnėjusia skydliaukės veikla, didėjančių bakterijų atsparumu antibiotikams bei augliais studijose su pelėmis. Gali sukelti kontaktinį dermatitą ir provokuoti alergijas. Kai kurios studijos su žmonėmis užsimena jog trichlosanas gali turėti neigiamą poveikį vaisingumui, vaisiaus vystymuisi ir dažnesnius susirgimus astma.

Taigi įdėmiai perskaitykite savo dantų pastos sudedamasias dalis, ne taip sunku įvesti jas į google ir paskaityti apie jų saugumą. Mūsų šeimos sveikata verta to vargo – patikrinti į namus parsinešamų produktų saugumą.

Pirmieji gaukite visas naujienas

Išskirtiniai pasiūlymai ir nuolaidos, nauji straipsniai, webinarai ir renginiai visoje Lietuvoje. Registruodamiesi sutinkate gauti Linos Balsės naujienlaiškį.

Pasidalinti mintimis

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.