Kvėpavimas kaip energijos šaltinis

Mūsų gyvenimas šiame pasaulyje prasideda nuo pirmo įkvėpimo ir užsibaigia paskutiniu iškvėpimu. Pamėginkit nors trumpam nekvėpuoti ir suvoksite jog kvėpavimas yra pats svarbiausias prioritetas gyvenime, visa kita nublanksta.

Mūsų kvėpavimas yra tiltas tarp sąmoningai valdomų kūno funkcijų kaip judėjimas ar kalba ir nesąmoningų, automatinių kaip virškinimas ir regeneracija. Kvėpavimas vyksta automatiškai, tačiau mes galime kvėpuoti ir sąmoningai.

Kvėpavimas atspindi visas mūsų būsenas, išgyvenimus ir emocijas, tačiau kai kvėpuojame sąmoningai, mes pasiunčiame signalą savo kūnui kokią būseną renkamės. Sąmoningas kvėpavimas, dėmesio sutelkimas į jį leidžia atitraukti dėmesį nuo išorės ir susijungti su savimi, atgauti vidinę pusiausvyrą ir ramybę.

Kai kvėpuojame paviršutiniškai ir greitai mes įvedame savo kūną į streso ir nerimo būseną, kūne vyksta pakitimai paruošiantys mus kovoti arba bėgti. Tačiau mes nesutverti pastoviam chroniškam stresui, jis mus naikina. Andrew Wail, knygoje Healthy Aging teigia jog bendras teisingo kvėpavimo principas yra kvėpuoti ritmingai, tyliai, lėtai ir giliai. Tai leis atnešti daugiau deguonies į visas kūno ląsteles, sulėtins širdies plakimą, sumažins spaudimą, pagerins cirkuliaciją, aktyvuos parasimpatinę nervų sistemos dalį, ko reikia kokybiškam poilsiui, virškinimui ir regeneracijai. Kitais žodžiais kvėpavimas yra puikus ir visuomet prieinamas būdas susigrąžinti gerą savijautą.


Sąmoninga kvėpavimo kontrolė leidžia paveikti tiek fizines kūno funkcijas, tiek savo protą ir mintis. Kvėpavimo praktikos yra naudojamos labai seniai ir jų yra labai įvairių. Kvėpuojant vyksta energijos mainai su aplinka. Mes įkvepiame vienas molekules, iškvepiame kitas. Molekulės sudarytos iš atomų, atomai sudaryti iš subatominių dalelių, o subatominės dalelės yra ne tokios jau ir dalelės, laisvai keičiančios savo formą tarp materialios dalelės ir bangos priklausomai nuo stebėjimo.

Įdomu susimąstyti jog atomai, su aplink branduolį besisukančiais elektronais nereikalauja kuro, tarsi amžinieji varikliai, arba mes dar nežinome kokia energija jie yra varomi. O mūsų kūno ląstelės gauna kurą iš oro kuriuo kvėpuojame ir maisto, kurį valgome. Mūsų medžiagų apykaitos procesas yra kaip ugnis. Be oro ugnis užgestų. Kvėpavimas pakursto vidinę ląstelinę ugnį deguonimi, kuris leidžia vykti suvartoto maisto transformacijai į ląstelinę energiją ir šilumą.

Kitais žodžiais sakant kvėpavimas suteikia mums energijos ir kuo efektyviau ląstelės aprūpinamos deguonimi ir jį įsisavina, tuo daugiau turime energijos.

Suvokiant kas vyksta kvėpuojant ląsteliniu ir molekuliniu lygmeniu akivaizdu, kodėl senovės Indijos tradicijose laikoma jog įkvėpdami orą mes kartu įkvepiame praną – gyvybinę energiją. O iškvėpdami mes detoksikuojame ir šarminame savo kūną, paleidžiame toksinus. Plaučiai yra vienas iš kūno šalinimo organų kartu su kepenimis, inkstais ir oda.

Tad kai tik jausite jog gyvenimas tampa chaotiškas ir prarandate pusiausvyrą, tiesiog grįžkite į save, susijunkite su savo kvėpavimu, padėkite jam grįžti į gilų, ramų ir ritmingą ir stebėkite kaip keičiasi jūsų emocinė ir fizinė būsena, kaip grįžta energija ir koncentracija.

Pirmieji gaukite visas naujienas

Išskirtiniai pasiūlymai ir nuolaidos, nauji straipsniai, webinarai ir renginiai visoje Lietuvoje. Registruodamiesi sutinkate gauti Linos Balsės naujienlaiškį.

Pasidalinti mintimis

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.